Profesor z Uniwersytetu Harvarda nazwał olej kokosowy "czystą trucizną"

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kontrowersje wokół oleju kokosowego powróciły po tym, jak profesor Uniwersytetu Harvarda, Karin Michels, powiedziała podczas wykładu, że jest to „czysta trucizna”. Przeprowadzono kilka badań na temat tego, czy olej kokosowy jest zdrowy, a rezultaty były ze sobą sprzeczne.

 

Wykład, zatytułowany „Olej kokosowy i inne błędy żywieniowe” wygłosiła profesor Karin Michels, która jest także dyrektorem Instytutu Zapobiegania i Epidemiologii Nowotworowej Uniwersytetu w Fryburgu.

Zdaniem profesor, nie ma jednoznacznych badań, które wykazałyby znaczące korzyści zdrowotne, płynące ze spożywania oleju kokosowego. Ponadto, olej kokosowy jest w rzeczywistości bardziej niebezpieczny niż smalec, ponieważ składa się prawie całkowicie z nasyconych kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za choroby wieńcowe.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Cambridge potwierdzają, że olej kokosowy posiada korzyści zdrowotne - między innymi zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru oraz chorób serca.

American Heart Association wydała oświadczenie dotyczące oleju kokosowego, w którym opisane jest, że podnosi on poziom cholesterolu. Według AHA, 82% tłuszczu w oleju kokosowym to tłuszcze nasycone, które zwiększają poziom złego cholesterolu we krwi człowieka. Dla porównania, masło ma 63% tłuszczu nasyconego, tłuszcz wołowy 50%, a smalec wieprzowy 39%.

 

Frank Sacks z Harvard School of Public Health powiedział, że społeczeństwo mogło zbyt szybko uwierzyć w trendy dietetyczne, takie jak ten, który uważa olej kokosowy za zdrowy. Profesorowie mają nadzieję, że ich uświadamianie sprawi, że trend na spożywanie oleju kokosowego straci na popularności.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj