Profilaktyka – dlaczego warto się badać?

Kategorie: 

Źródło: Whitepress

Wiele z nas stale słyszy slogany niezmiennie głoszące o pożyteczności i skuteczności badań profilaktycznych, a jednak ciągle ich unikamy lub szybko zapominamy. Polacy pomimo tak wielu kampanii, dalej wykonują je bardzo rzadko, a momentami wręcz za późno. Dlaczego warto regularnie wykonywać badania i co możemy dzięki nim zyskać?

 

Po co są badania profilaktyczne?

Wiele osób nie docenia ich znaczenia, a pomagają znacznie szybciej wykryć choroby i zacząć odpowiednie leczenie. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że wszystko jest z nami w porządku, to warto jednak sprawdzić, co się dzieje w naszym organizmie. Wiele chorób, nawet w początkowym okresie rozwoju, nie daje absolutnie żadnych oznak, po których byśmy mogli stwierdzić, że jest coś nie w porządku.

Są to bezpłatne i podstawowe badania, które śmiało możemy wykonać po wypisaniu skierowania przez lekarza rodzinnego. Stale towarzyszy nam stres, żyjemy pod presją i w biegu, a wiele schorzeń lub niedoborów ujawnia się właśnie w momencie największego napięcia. Są osoby, które obawiają się wykrycia choroby, jednak badania dają ogromną możliwość wyzdrowienia i szybkiej reakcji specjalistów, którzy są gotowi postawić nas na nogi.

Jakie badania powinniśmy wykonywać częściej?

  • Badanie piersi i cytologia – są to bardzo ważne badania, które każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Samobadanie piersi najlepiej co miesiąc, kilka dni po miesiączce, kiedy piersi nie są tak obrzmiałe i obolałe. Jeśli nie chcesz go wykonywać sama, to możesz poprosić swojego lekarza ginekologa, który przeprowadzi je bardziej dokładnie.
  • Podstawowe badania krwi – w ich wkład wchodzi najczęściej morfologia z rozmazem i badanie poziomu glukozy we krwi. Najlepiej wykonywać je co roku i zawsze konsultować z lekarzem rodzinnym, który prawidłowo zinterpretuje wszystkie parametry.
  • Kontrola stomatologiczna – możesz się umówić do zaufanego lekarza, a również możesz pójść na darmowy przegląd stomatologiczny oferowany przez wiele gabinetów. Wykonuj taki przegląd raz na pół roku, aby kontrolować ubytki, a także lakować i plombować zęby, zanim zaczną boleć.
  • Badania wzroku – wzrok z wiekiem potrafi się pogarszać, jednak nie tylko, bo praca przy komputerze, wielogodzinne czytanie z bliskiej odległości mogą powodować problemy w ostrości widzenia. Dodatkowo im szybciej wykryta wada, tym większa szansa na korekcję i poprawę funkcjonowania. Specjalistyczne badanie wzroku online potrafi wykryć także schorzenia narządu wzroku.
  • Badania tarczycy – w dobie wielu zachorowań na choroby tarczycy, warto wykonywać TSH, FT3 i FT4, aby kontrolować pracę tego gruczołu. W porę można wówczas wykryć wiele nieprawidłowości, które reguluje się specjalistycznymi lekami.
  • Mammografia – Jeśli jesteś po 35 roku życia, to powinnaś ją wykonywać co 2 lata, jednak panie po 50 o wiele częściej, ponieważ raz do roku. Pozwala ona wykryć zwapnienia w piersiach nawet w bardzo wczesnym stadium, które mają milimetrową średnicę.

Czy badanie się daje korzyści?

Warto się badać, nawet mimo braku choroby może się okazać, że wykryjemy braki i niedobory niezbędnych witamin, których uzupełnienie spowoduje poprawę naszego samopoczucia i funkcjonowania. Jednak najważniejszym aspektem, jaki zdecydowanie ukazuje wartość regularnych badań, jest możliwość szybkiego wykrycia choroby i rozpoczęcia niezbędnego leczenia, które może uratować nie tylko zdrowie, ale także życie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj