Protetyka - na czym polega leczenie protetyczne?

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem brakujących tkanek zęba, ale przede wszystkim uzupełnianiem brakujących zębów. Dzieli się ze względu na wykonywane uzupełnienie na wykonawstwo protez stałych i protez ruchomych w ujęciu klasycznym oraz na implantoprotetykę z zastosowaniem wszczepów kostnych.

 

W implantoprotetyce stosowane są różne rozwiązania w zależności od sytuacji klinicznej. Można również w pewnych sytuacjach zastosować mikroimplanty, czyli wszczepienie 4 implantów w żuchwę oraz 6 implantów w szczękę, co daje ustabilizowanie protezy. Głównym zadaniem leczenia protetycznego jest zapobieganie rozwojowi chorób jamy ustnej, pojawiania się zniekształceń oraz co ważniejsze poprawa wyglądu estetycznego pacjenta.

 

Utrata zębów to dla większości z nas bardzo duży problem, który stanowi źródło kompleksów. Przestajemy się uśmiechać i znacznie ograniczamy spotkania towarzyskie – dzięki nowoczesnemu leczeniu protetycznemu można to zmienić. Protetyka stomatologiczna to dziedzina, która ciągle się rozwija, dlatego dziś mamy ogromny wybór dostępnych rozwiązań. Oczywiście nie tylko od nas będzie zależeć rodzaj leczenia, każda decyzja musi być podparta wiedzą i doświadczeniem fachowca. Podczas wyboru odpowiedniego leczenia protetyk bierze pod uwagę nasz zgryz, wiek, stan jamy ustnej, ilość brakujących zębów, nasze nawyki, a także oczekiwania oraz możliwości finansowe.

 

Kto może skorzystać z leczenia protetycznego?

Leczeniem protetycznym można objąć zarówno pacjentów, którzy posiadają wszystkie zęby, ale mają nierówny zgryz, jak i tych, którzy z jakiegoś powodu częściowo lub całkowicie je stracili. Nie każdy pacjent zdaje sobie z tego sprawę, ale utrata nawet jednego zęba niekorzystnie wpływa na układ żucia i może doprowadzić do przesuwania się zębów, co więcej w późniejszym czasie mogą powstawać także problemy z mową, jedzeniem, a nawet oddychaniem. Niezależnie od tego, czy stracimy tylko jeden, czy więcej zębów leczenie protetyczne jest niezbędne. Braki zębowe można uzupełnić na wiele sposobów. Najbardziej popularne jest stosowanie specjalnych mostów, koron, można także zdecydować się na protezę szkieletową, akrylową, wykłady koronowo-korzeniowe lub implantoprotezę.

 

Korony i mosty zębowe

Korony i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, mocowane do zębów lub implantów. Korony przykrywają uszkodzony ząb, mają za zadanie go wzmocnić i poprawiać jego wygląd. Zazwyczaj mocuje się je na wierzchołku implantu, dzięki temu mogą zastępować ząb. Można je dopasować do naturalnego koloru zębów. Korony wykonuje się z porcelany, ceramiki, złota, stopów metali lub akrylu. Mosty zalecane są w przypadku utraty jednego lub więcej zębów.

 

Wolne przestrzenie pozostałe po brakujących zębach mogą doprowadzić do rotacji pozostałych oraz co się z tym wiąże wystąpienie nieprawidłowego zgryzu. Mogą towarzyszyć także inne dolegliwości, jak choroby dziąseł czy stawu skroniowo-żuchwowego. Mosty mocuje się do naturalnych zębów lub implantów, nazywa się je filarami, ponieważ stanowią punkty zakotwiczenia mostu. Podobnie jak w przypadku korony, mosty mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą mosty porcelanowe lub ceramiczne, które idealnie dopasowują się do naturalnego zabarwienia zębów.

 

Korony i mosty zębowe teoretycznie powinny służyć nam do końca życia, choć niekiedy ulegają obluzowaniu. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, wystarczy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej i odbywać regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

 

Protezy akrylowe i szkieletowe

Protezy ruchome akrylowe cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na niską cenę oraz możliwość wykonania ich na NFZ. Można zastosować je zarówno w przypadku utraty wszystkich zębów, jak i tylko ich części. Niestety nie są najlepszym rozwiązaniem ze względu na to, że opierają się bezpośrednio na dziąsłach i błonie śluzowej, co powoduje wywieranie nacisku na kość znajdującą się pod nimi. W perspektywie czasu doprowadza to do jej stopniowej utraty, przez co każda kolejna wymiana protezy staje się trudniejsza. Dobrą alternatywą są protezy szkieletowe, które nie osiadają na błonie śluzowej. Można je zastosować jednak tylko u pacjentów z częściową utratą uzębienia. Proteza szkieletowa jest wykonana z metalu, dzięki czemu jest bardzo solidna.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to uzupełnienie protetyczne, które stosuje się do szybkiego odbudowania korony złamanego zęba, wykonuje się z nich tymczasowe konstrukcje wymagające obecności wkładu lub w przypadku odbudowy zębów o niepewnym wyniku leczenia. Wkłady koronowo-korzeniowe mają za zadanie wzmacniać struktury korzenia oraz odbudowywać struktury korony zęba. Dają także możliwość wykorzystania zębów poddanych leczeniu endodontycznemu jako filarów do oparcia konstrukcji protetycznych. Wkłady najczęściej wykonuje się ze stopów chromoniklowych, złota i tytanu oraz tlenku cyrkonu.

Konsultacja: Klinika stomatologiczna CANDEO - najlepsza protetyka w Poznaniu

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Alicja

Ja mam wade zgryzu, która

Ja mam wade zgryzu, która powiem szczerze trochę mnie szpeci :/ Byłam u ortodonty, ale jakoś wszystko rozeszło sie po kościach i szukam nowych rozwiązań

0
0
Portret użytkownika Lena

Przy koronach i mostach ważna

Przy koronach i mostach ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Takie uzupełnienia zwykle są delikatne i łatwo je uszkodzić, a jest to spory wydatek, więc warto o nie dbać, by posłuszyły nam do końca życia. Z tego powodu warto używać delikatnej, miękkiej szczoteczki i pasty do zębów z niskim współczynnikiem RDA.

 

0
0

Skomentuj