Prozdrowotne właściwości witaminy E

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Witamina E to grupa organicznych związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach o działaniu przeciwutleniającym. Przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, nowotwory, a także przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu.

 

Olejek z witaminą E różni się od suplementów z jej zawartością, ponieważ jest on stosowany bezpośrednio na skórę. Witamina E jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, zwłaszcza tych, które mają mieć działanie przeciwstarzeniowe.

 

Suplementy z zawartością witaminy E mogą zapobiegać chorobom wieńcowym, wspomagać funkcje odpornościowe organizmu, zapobiegać stanom zapalnym, poprawiać kondycję oczu i zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów. Jednak suplementacja witaminą E nie jest korzystna dla każdego, dlatego wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Właściwości przeciwutleniające witaminy E mogą zwalczać stany zapalne, a także spowalniać działanie wolnych rodników. Witamina występuje w wielu produktach nawilżających, a olejek może być stosowany jako środek zapobiegający przesuszaniu się skóry.

 

Niektóre badania sugerują, że suplementowanie witaminy E lub jej punktowe stosowanie może sprzyjać gojeniu się ran. W badaniach przeprowadzonych w 2013 roku stwierdzono, że myszy, u których suplementowano witaminę E, rzadziej doświadczały raka skóry. Jednakże badania przeprowadzone pod tym kątem u ludzi nie wykazały żadnych rezultatów, więc jest to nadal niewyjaśniona kwestia.Stosowanie witaminy E może powodować tymczasową ulgę podczas reakcji alergicznych, infekcji oraz innych problemów skórnych, które powodują swędzenie, ze względu na swoje właściwości nawilżające. Jej suplementacja może także łagodzić wypryski oraz objawy łuszczycy.

 

Od dawna stosuje się witaminę E na skórę, aby zapobiec powstawaniu blizn. Badania uzasadniają to w ten sposób, że dobrze nawilżona skóra jest mniej podatna na powstawanie blizn. Jeśli więc nie ma się alergii na witaminę E, używanie jej jako środka nawilżającego podczas gojenia ran może być właściwą decyzją. Stosowanie witaminy może także zapobiec oparzeniom słonecznym lub zmniejszyć ich powstawanie.

 

Największym ryzykiem związanym ze stosowaniem witaminy E jest reakcja alergiczna. Może ona podrażniać skórę i w takim wypadku właściwie jest zrezygnować z jej suplementacji. Przed użyciem olejku z witaminą E warto wykonać test – nałożyć niewielką porcję olejku na mało widoczny obszar skóry, a następnie poczekać dobę. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, preparat prawdopodobnie jest bezpieczny do użycia.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj