Przechowywanie pomidorów w lodówce pozbawia je smaku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pomidory smakują gorzej, gdy były przechowywane w lodówce, dowodzą nowe badania. Schłodzenie pomidorów źle wpływa na wytwarzany przez nie zapach. To wyjaśnia, dlaczego pomidory handlowe, które zwykle są chłodzone w celu opóźnienia dojrzewania i psucia się, są uważane za mniej smaczne od tych kupowanych bezpośrednio od rolników.

 

Smak i zapach pomidorów jest wytwarzany przez kombinację cukrów, kwasów i substancji lotnych, które zawierają aminokwasy oraz estry. Badania wykazały, że niektóre ze substancji lotnych zostają utracone, gdy pomidory są przechowywane w niskiej temperaturze. To skłoniło naukowców do próby dowiedzenia się, jak działa to na poziomie molekularnym.

Przechowywanie pomidorów w temperaturze 5 °C przez okres 8 dni pozwoliło odkryć zmiany w ekspresji 25,879 genów. Badacze byli w stanie stwierdzić, że niskie temperatury wpływają na regulację genów, które kodują między innymi zapach. Nawet jeśli pomidor zostanie wyjęty z lodówki i nabierze temperatury pokojowej, ekspresja tych genów nie wróci już do normy, a więc schłodzenie pozbawia je zapachu na stałe.

Jednakże, pomidory, które przebywały w lodówce do trzech dni, nie wykazywały żadnych zmian, co sugeruje, że mogą być one przechowywane w niskiej temperaturze przez określony czas. Badania wskazały także, że proces ten nie dotyczy wcale produktów przetworzonych, które zawierają pomidory.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj