Przeciwbólowe leki opioidowe są o wiele mniej skuteczne niż dotychczas sądzono

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy odkryli, że opoidy w rzeczywistości zapewniają niewielkie korzyści pacjentom cierpiącym na chroniczny ból. Ostatnie statystyki pokazują, że substancje te są często nadużywane przez pacjentów, a ich przedawkowanie może prowadzić do śmierci.

 

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Journal of the American Medical Association, ujawniło, że pacjenci nienowotworowi, którzy przyjmują leki na bazie opoidów, odczuwają niewielką poprawę swojego stanu w porównaniu z otrzymywaniem placebo.

 

W badaniu przeanalizowano 96 testów klinicznych, dotyczących stosowania opioidów u pacjentów nienowotworowych, u których wystąpił przewlekły ból. Ponad 26 tys. osób otrzymało tradycyjne lek, lek nieopioidowy lub placebo. Analiza wykazała, że ​​leki opioidowe były skuteczniejsze od placebo tylko w 12% przypadków.

Oprócz tego naukowcy zauważyli, że te korzyści z czasem słabną, a opioidy niosą za sobą wiele skutków ubocznych. Są to m. in. nudności, zaparcia, a także niebezpieczeństwa płynące z uzależnienia.

 

Badacze odkryli, że opoidy były równie skuteczne, jak nieopioidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Co więcej, naukowcy stwierdzili, że inne sposoby leczenia, takie jak lód lub fizykoterapia, mogą być o wiele skuteczniejsze dla pacjentów, którzy nie chorują na nowotwory.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj