Przedmioty codziennego użytku mogą być niebezpieczne dla ludzi

Kategorie: 

www.123rf.com

Istnieją setki przedmiotów codziennego użytku, które mogą wywołać u właścicieli problemy zdrowotne. Angielscy naukowcy przeprowadzili szereg badań, które pomogły zidentyfikować najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia artykuły gospodarstwa domowego - są to urządzenia mobilne oraz świetlówki energooszczędne.

 


Żarówki energooszczędne i telefony komórkowe mogą powodować podrażnienia i stany zapalne skóry. Promieniowanie UV, które pochodzi ze świetlówek energooszczędnych, w swojej intensywności i sile jest porównywalne do promieniowania pochodzącego ze Słońca w najgorętsze dni. W przypadku urządzeń, w których zamontowano energooszczędne lampy, utrzymywanie odległości mniejszej, niż 30 cm od ciała człowieka przez dłuższy okres czasu, może powodować poważne stany zapalne skóry. Światło to jest niebezpieczne zwłaszcza dla alergików oraz dla kobiet, ponieważ z natury mają one delikatniejszą i bardziej wrażliwą skórę. Wniosek o negatywnym wpływie promieniowania UV, emitowanego przez lampy energooszczędne, na ludzką skórę, potwierdzono dzięki przeprowadzeniu serii testów.


Eksperci ostrzegają, że stała ekspozycja na energooszczędne świetlówki może nawet wywołać raka skóry. Jednak sposób na to, żeby chronić się przed negatywnymi skutkami promieniowania jest dość prosty. Zagrożenie stanowi tylko bezpośredni kontakt z lampą. Jeśli świetlówka jest w schowana w kloszu, nie ma się czego bać!


Teraz brytyjscy naukowcy szczegółowo badają zjawisko "wysypki telefonicznej", która dotyka skóry rąk, szyi, policzków i uszu po dłuższym czasie korzystania z telefonów komórkowych. Na to zjawisko również bardziej narażeni są alergicy i przedstawicielki płci pięknej. Wspomniana wwysypka może pojawić się nawet na palcach, jeśli dana osoba wysyła więcej, niż 10 SMS-ów dziennie. Angielskie Stowarzyszenie Dermatologów zamierza przeprowadzić serię dodatkowych badań, aby ustalić przyczyny tej zależności.


Mechanizmu powstawania wysypki np. na skóry twarzy nie można tłumaczyć jedynie bezpośrednim kontaktem skóry z telefonem komórkowym. Badanie osób cierpiących na tę przypadłość wykazało, że ​​większość z nich trzymało telefon w ręce podczas rozmowy, korzystając dodatkowo z zestawu słuchawkowego. Mimo wszystko na ich policzkach i uszach wciąż występowała wysypka.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj