Przełom w medycynie - nowa terapia pozwala usuwać złe wspomnienia z pamięci

Image

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto, podczas eksperymentów nad myszami, zdołali namierzyć i usunąć komórki mózgowe, powiązane ze złymi wspomnieniami. Ich odkrycie daje nowe nadzieje dla osób cierpiących np. na zespół stresu pourazowego. Terapia zostanie w przyszłości przetestowana na człowieku.

 

Zespół badawczy odkrył, że neurony "zawierające" strach znajdują się w jednej, konkretnej części mózgu. Podczas eksperymentów, wobec tych komórek zastosowano chemię aby zakłócić ich zdolność do przechowywania negatywnych wspomnień. Udało się tego dokonać w taki sposób, aby nie naruszyć innych neuronów.

 

Terapia okazała się niezwykle skuteczna. Przy jej pomocy będzie można załagodzić lub nawet zwalczyć niektóre choroby psychiczne oraz uzależnienia. Naukowcy planują przeprowadzić podobne eksperymenty na człowieku - jeśli otrzymają na to zgodę.

 

Niektórzy etycy uważają jednak, że usuwanie pamięci może być niebezpieczne dla nas samych, gdyż możemy w ten sposób utracić część naszej tożsamości. Profesor Sheena Josselyn, główna autorka badań zwraca również uwagę, że wszyscy uczymy się na własnych błędach. Zatem usuwając pamięć o naszych błędach i porażkach istnieje możliwość, że po pewnym czasie znów popełnimy coś, czego potem i tak będziemy żałować.

 

Ocena:

Lubię ten serwis, ale poziom niektórych wiadomości woła o pomstę do nieba. Co raz częściej ich autorem jest John Moll. Nie dość, że notka krótka i całość informacji zawiera się we wstępie, to nawet w tak prostym tekście zabrakło najprostszej korekty. Naprawdę, stawianie przecinków to nie sztuka, zwłaszcza przy tak prostych zdaniach. Życzę powodzenia w pisaniu kolejnych artykułów. Na pewno się przyda. 

0
0