Przełomowy lek na odchudzanie zatwierdzony w USA

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Lek odchudzający, o nazwie "Wegovy", który naukowcy określają jako „punkt krytyczny”, został właśnie zatwierdzony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Produkowany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk, jest pierwszym zatwierdzonym przez FDA lekiem na odchudzanie od 2014 roku, ale nie jest to do końca nowy lek.

 

Ten sam lek, zwany Semaglutide, był od wielu lat stosowany w Stanach Zjednoczonych i innych krajach jako środek przeciwcukrzycowy. Jednak ostatnio pojawiły się dowody, że Semaglutide w innej dawce działa również jako silny i skuteczny środek tłumiący apetyt. W badaniu opublikowanym na początku tego roku z udziałem prawie 2000 otyłych osób dorosłych z 16 różnych krajów naukowcy poinformowali, że długotrwałe leczenie Semaglutydem spowodowało średnio 15-procentową utratę wagi w całej grupie.

 

Niektórzy stracili jeszcze więcej, a ponad 30 procent grupy straciło ponad 20 procent masy ciała - wyniki, które naukowcy nazwali niezwykłymi. Agencja FDA ogłosiła, że ​​lek Wegovy został zatwierdzony do kontroli masy ciała u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą, u których występuje co najmniej jeden stan chorobowy związany z wagą taki jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2 lub wysoki poziom cholesterolu.

 

Terapia, którą Novo Nordisk planuje rozpocząć w USA jeszcze w tym miesiącu, jest wstrzykiwana raz w tygodniu, dostarczając hormon glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1), który sprawia, że ​​pacjenci czują się najedzeni. Borąc pod uwagę, że prawie trzy czwarte dorosłych Amerykanów w wieku 20 lat i starszych ma nadwagę lub otyłość, istnieje nadzieja, że ​​nowy lek pomoże wielu osobom. 

 

Kuracja za pomocą Wegovy nie będzie jednak tania. Chociaż Novo Nordisk nie potwierdził jeszcze ceny leku, istnieją powody, by sądzić, że leczenie może kosztować około 1300 dolarów miesięcznie. Niestety oznacza to, że ​​dla wielu Amerykanów, przynajmniej na razie, ten potencjalnie zmieniający życie lek nie będzie dostępny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj