Przeprowadzono pierwszą terapię genową, hamującą rozwój choroby oczu AMD

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Zespół naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadził pierwszą na świecie terapię genową, która docelowo ma powstrzymać utratę wzroku pacjenta, cierpiącego na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Zabieg odbył się w oksfordzkim John Radcliffe Hospital.

 

W Wielkiej Brytanii, AMD jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Choroba dotyka osoby w wieku powyżej 50 lat. Sucha postać AMD powoli niszczy komórki plamki żółtej i wpływa na centralną część widzenia pacjenta, znacznie utrudniając wykonywanie nawet najprostszych czynności, takich jak czytanie czy rozpoznawanie twarzy drugiej osoby.

 

80-letnia Janet Osborne jest pierwszym pacjentem, który przeszedł przez terapię genową, leczącą chorobę AMD. Zabieg polegał na odłączeniu siatkówki i wstrzyknięciu roztworu zawierającego wirusa do tylnej części oka. Wirus zawiera zmodyfikowaną sekwencję DNA, która infekuje komórki warstwy barwnikowej siatkówki (RPE) i koryguje defekt genetyczny powodujący chorobę AMD.

Terapia genowa nie przywróci wzroku pacjentom, ale może pozwolić zatrzymać postęp choroby, co byłoby bardzo korzystne we wczesnym stadium rozwoju. Ponadto, zabieg przeprowadzany jest tylko raz. Niestety na efekty tego przełomowego zabiegu będziemy musieli poczekać nawet kilka lat, aby przekonać się, czy terapia rzeczywiście zatrzymała postępy choroby AMD.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj