Przeszczep kału może wyleczyć z choroby mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzięki najnowszym badaniom ponownie przekonujemy się, że bakterie jelitowe mają istotne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Naukowcy ustalili, że prosty przeszczep kału może okazać się odpowiednią terapią dla konkretnej choroby mózgu.

 

Badania zostały przeprowadzone na 20 pacjentach cierpiących na marskość wątroby oraz encefalopatię wątrobową – zespół neurologiczny polegający na zaburzeniu pracy centralnego układu nerwowego z powodu działania toksyn pojawiających się w układzie w związku z uszkodzeniem wątroby. Encefalopatia wątrobowa występuje u ponad 40% osób z marskością wątroby i może prowadzić między innymi do zaburzeń nastroju i pamięci, a nawet powodować zmiany w osobowości.

10 z 20 pacjentów objętych badaniami otrzymało przeszczep flory kałowej. Po 5 miesiącach naukowcy zaobserwowali u nich wyraźną poprawę w zakresie zdrowia psychicznego, w przeciwieństwie do pozostałych uczestników tego testu, którzy otrzymali standardową metodę leczenia.

 

Jasmohan Bajaj z Virginia Commonwealth University wskazuje, że koniecznie trzeba przeprowadzić badania na większą skalę, aby potwierdzić te wyniki. Testy były możliwe po uzyskaniu kału z banku dawców. Próbka zawierała skład bakteryjny, który był poszukiwany przez naukowców. Kolejne badania pozwolą nie tylko potwierdzić korzyści wynikające z przeszczepu kału – dzięki nim lepiej zrozumiemy wpływ bakterii jelitowych na stan zdrowia naszego mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Dorota Bednarzak

To nie prawda. Nie w każdym

To nie prawda. Nie w każdym przypadku wystarczy zdrowa dieta, kiszonki i kefiry. Jeśli człowiek na dysbiozę jelit z powodu np. antybiotykoterapi nie ma odpowiedniej flory do zasiedlaenia nawet po odpowiednim jej dokarmieniu.

 

0
0
Portret użytkownika qantex2

Kał to inaczej gówno, jak

Kał to inaczej gówno, jak zaczną kał ludziom przeszczepiać to już całkiem będą mieli w głowach nasrane.

0
0

Skomentuj