Przeszczep mitochondriów może pomóc w leczeniu raka i chorób serca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy udowodnili, że mogą „przeładować” uszkodzone komórki poprzez przeszczep mitochondriów. W przyszłości ta uniwersalna procedura pomoże w leczeniu zupełnie różnych śmiertelnych chorób w stosunkowo prosty sposób.

 

Specjaliści z University of California w Irvine po raz pierwszy wykazali, że bioenergię komórkową można kontrolować poprzez przeszczep mitochondriów. Do tej pory naukowcy osiągnęli pierwsze wyniki pośrednie, ale w przyszłości takie przeszczepy mogą być stosowane w leczeniu chorób sercowo - naczyniowych, metabolicznych, neurodegeneracyjnych i onkologicznych.

 

Mitochondria nazywane są elektrowniami komórkowymi, a ich dysfunkcja może prowadzić do osłabienia komórek lub śmierci. Naukowcy postanowili dowiedzieć się, co stanie się z komórkami serca po przeszczepieniu do nich zdrowych mitochondriów.

 

Zdrowe mitochondria wyizolowano z komórek mięśni szkieletowych i przeszczepiono do kardiomiocytów. Eksperymenty wykazały, że w ciągu dwóch dni stan komórek poprawił się, a zdolność do wytwarzania energii wzrosła. Jednak z czasem efekt terapeutyczny zmniejszył się. Obserwacje prowadzono nieprzerwanie przez miesiąc.

 

„Oznacza to, że komórki można„ ponownie załadować”, a leczenie może potencjalnie zostać wykorzystane, przynajmniej w obliczu ostrego stresu” - twierdzą naukowcy.

 

Następnie potwierdzili żywotność technologii w różnych liniach komórkowych, a także poprzez przeszczepienie szczurzej mitochondriów do komórek ludzkich. Możliwe było również przeszczepienie mitochondriów między różnymi gatunkami.

 

W prowadzonych badaniach konieczne jest wyjaśnienie komunikacji przeszczepionych mitochondriów z jądrem komórki gospodarza. Pomoże to ocenić, czy na dłuższą metę będą one dobrze postrzegane w nowym „domu”.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj