Przeszczep - sposobem na pozbycie się alergii

Kategorie: 

www.sxc.hu

Cały świat naukowy zaskoczył przypadek dziesięcioletniego chłopca, który chorował na białaczkę. Po przeszczepie szpiku kostnego okazało się, że operacja przyniosła jeszcze jeden niespodziewany efekt: pozbył się on alergii na orzeszki ziemne. O zaskakującym związku pomiędzy alergią a przeszczepem szpiku kostnego donosi Live Science.

 

U wielu innych pacjentów również zaobserwowano zanik alergii po przeszczepie szpiku kostnego, wątroby i nerek. Przypadki skutecznego pozbycia się alergii są niezwykle rzadkie. Podobne przypadki odnotowano w Wielkiej Brytanii w 2005 roku. Wtedy z alergii na orzechy wyleczył się 12-letni chłopiec po przeszczepie szpiku kostnego. W 1999 roku ta sama operacja pozwoliła innemu pacjentowi pozbyć się alergii na lateks.


Alergie pokarmowe wywołują gwałtowną reakcję układu immunologicznego na białka - antygeny. Komórki układu odpornościowego, które są odpowiedzialne za tę reakcję, pochodzą z komórek macierzystych, które znajdują się m.in. w szpiku kostnym. Po transplantacji nieprawidłowe komórki szpiku kostnego zostają usunięte i zastąpione tymi pochodzącymi od zdrowego dawcy. W efekcie powoduje to również, że alergia zanika.


Reakcje na alergeny pokarmowe mogą być bardzo różne, czasami to tylko drobna wysypka, czy miejscowe swędzenie. Jednak czasami mogą wystąpić bardzo groźne objawy, np. wstrząs anafilaktyczny, przejawiający się w uogólnionych obrzękach, trudnościach w oddychaniu, może wystapić utrata przytomności, a nawet śmierć.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika blanka

Leki immunosupresyjne już sa

Leki immunosupresyjne już sa podawane w chorobach autoimmunologicznych , które potocznie możnaby nazwac alergiami.Powszechnie.
 

0
0
Portret użytkownika Betelgeza

Zapewne to skutek działania

Zapewne to skutek działania leków immunosupresyjnych, które każdy po przeszczepie musi brać do końca życia. Tylko patrzeć jak będą je zapisywać alergikom

0
0
Portret użytkownika Syrius

Dokładnie o tym samym

Dokładnie o tym samym pomyślałem w chwili czytania tego newsa...
ale zastanawiam się czy nie można było by immunopresantów skopiować energetycznie, żeby bez podawania blokerów w postaci leku, uzyskać tożsamy efekt za pomocą pola informacyjnego.

0
0

Skomentuj