Przetaczanie młodej krwi starszym osobom daje obiecujące rezultaty

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pojawiły się wyniki badań klinicznych, podczas których sprawdzano czy osocze krwi pobrane od młodych ludzi może odwrócić skutki choroby Alzheimera. Niestety, wydaje się, że ta technika nie ma tak dużego potencjału jak się spodziewano, jednak naukowcy zaznaczają, że badania wciąż znajdują się w początkowej fazie.

 

Grupie starszych osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera co tydzień wstrzykiwano osocze krwi osób w wieku od 18 do 25 lat. Mimo, że odnotowano pewne efekty leczenia, nie były one w żaden sposób znaczące.

 

Uczestnicy badania nie osiągnęli lepszych wyników w zakresie testów poznawczych, jednak wykazano, że nastąpiła u nich poprawa w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak przygotowywanie posiłków lub podróżowanie.

 

Pomysł wstrzykiwania młodego osocza w celu zwalczenia psychicznych skutków starzenia się pochodzi z XIX-wiecznej koncepcji, która zyskała nazwę parabiozy. W ostatnich latach ponownie badano to założenie i wykazano rewitalizację wątroby, mózgu oraz mięśni u starszych myszy.

Pacjenci otrzymywali osocze przez cztery tygodnie, jednak efekty były porównywalne z tymi, które zapewnia placebo – zaważyło to na niejednoznaczności badań. Mimo wszystko, Alkahest – firma finansująca przedsięwzięcie uważa, że wyniki są zachęcające do dalszych eksperymentów.

 

W kolejnych badaniach naukowcy planują wykorzystać jedynie część osocza krwi, która zawiera czynniki wzrostu. Ta metoda okazała się bardziej skuteczna podczas testów przeprowadzanych na zwierzętach. Istnieją także plany, aby włączyć do badań większą liczbę osób cierpiących na chorobę Alzheimera, w tym osoby z cięższą postacią choroby.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj