Przewlekły stres przyspiesza rozprzestrzenianie się nowotworów!

Kategorie: 

źródło: 123rf.com

To odkrycie może wpłynąć na sposób leczenia chorych na raka, twierdzi The Age. Pracownikom Monash University przy pomocy laboratoryjnych myszy udało się udowodnić, że przewlekły stres powoduje szereg zmian fizjologicznych. Te zmiany powodują, że komórki rakowe szybciej i łatwiej rozprzestrzeniają się do innych części ciała. 

 

W całym tym procesie kluczową rolę odgrywa adrenalina. Związek ten zwiększa rozmiary i ilość naczyń limfatycznych wewnątrz i wokół nowotworu. Jednocześnie rośnie prędkość przepływu wewnątrz tych naczyń. Tak oto naczynia limfatyczne stają się dystrybutorem komórek nowotworowych na całe ciało. Wpływ na układ limfatyczny następuje za pośrednictwem aktywacji współczulnego układu nerwowego, twierdzą eksperci. 

Naukowcy są w posiadaniu danych medycznych kilku pacjentów przyjmujących leki w przebiegu terapii lękowej i redukujących wysokie ciśnienie krwi (beta-blokery, które redukują działanie adrenaliny). Okazało się, że u tych osób rzadko diagnozowano nawroty chorób nowotworowych - rak bardzo rzadko rozprzestrzeniał się po ich całym organizmie. 

Równolegle prowadzi się eksperymenty również w Peter MacCallum Cancer Centre. Naukowcy testują leki, które blokują adrenalinę u pacjentek cierpiących na nowotwór piersi.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Olena

Witam,  artykul super, krotki

Witam,  artykul super, krotki ale rzetelny. Ja sie w 100% zgadzam - stres to poczatek zniszczonych komorek a to moze w przyszlosci zapoczatkowac nowotwor. Powinno sie o tym trabic aby ludzie zwolnili tempo bo bedziemy bardzo  chorym narodem.  Sam stres mnie bardzo w zyciu zniszczyl, w penym czasie zmienilam diete i zrobilam rozna badania, rozmowy z dietetykami itd. trzeba bylo wyregulowac moje braki, w szczegolnosci witaminy i tak oto przypadkiem trafilam  na taki srodek odzywczy Stress managment http://vita24.life/calivita-stress-management-71.html?search_query=stress+&results=1 , prosze mnei nie zrozumiec zle, nie mam zamiaru tu spamowac , z pewnoscia jest wiele podobnych rownie fajnych produktow.  Ja zaczelam brac ten i moje zycie nabralo spokoju, ja sama mam wiecej energi Smile Przy stresie wazne sa takie witaminy jak C (, witaminy z grupy B - one sa bardzo powiazane z "nerwami" , magnez, cholina. pozdrawiam i zycze duzo spokoju!

0
0

Skomentuj