Przyczyną schizofrenii mogą być "genetyczne pasożyty"

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Tokio (University of Tokyo) doszli do wniosku, że schizofrenia może powstawać ze względu na zbyt dużą aktywność retrotranspozonów. To właśnie ich zachowanie określane jest mianem  "pasożytów genetycznych".

 

Retrotranspozony odpowiadają za dużą cześć genomu.  Szkodzą one normalnym operacjom genów, które są odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi mózgu.

 

Profesor Kazuya Iwamoto uważa, że ​​zbyt aktywne elementy retrotranspozonów LINE-1  odgrywają ważną rolę w rozwoju schizofrenii.  Cząsteczki RNA, replikują się, tworząc swoje nowe kopie osadzone w różnych miejscach genomu.  Nie kodują białek korzystnych dla ludzi, dlatego nazywane są "pasożytami genetycznymi."

 

Iwamoto analizował genom komórek mózgowych osób zmarłych, które w swoim życiu miały epizod ze schizofrenią. Udało mu się znaleźć nienormalnie dużą liczbę kopii transpozonowego LINE-1. Wskazuje to na związek między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, jako głównymi wyzwalaczami schizofrenii.

 

Wcześniej uważano, że schizofrenia jest w zasadzie jedynie chorobą, do której trzeba mieć genetyczną predyspozycję.  Jednak naukowcy wykazali, że wzrost poziomu LINE-1 w neuronach zarówno u myszy i małp, prowadzi do zwiększonego wpływu czynników środowiskowych. Innymi słowy osoby z takimi "pasożytami genetycznymi" mają większą szanse na zachorowanie.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Basia

Chcialabym sie dowiedziec co

Chcialabym sie dowiedziec co z powyzszym artykulem , jak zapobiegac , leczyc ? Prosze tez o strone pochodzenia poniewaz nie widze tutaj zadnego linka .
Marta pieprzysz glupoty albo nie masz pojecia o czym mowisz co powiesz o schizofreni (nie skizofreni) u 10 letniego dziecka... Uwierz nie chcialabys tego przezyc. Mozna TO nazwac  choroba i niekoniecznie wystepuje po ciezkich przezyciach .

0
0
Portret użytkownika michalina

mam takiego znajomego i

mam takiego znajomego i mysle, ze za pewne czyny jest mu odbierany rozsadek. Nie mógł poradzić sobie z pewnymi rzeczami i dla bezpieczenstwa ogólu został mu zabrany niebezpieczny tok myslenia.
 
Pozdrawiam/.

0
0
Portret użytkownika Marta

Moin zdaniem skizofrnia to

Moin zdaniem skizofrnia to choroba ktora wystepuje czesto po ciezkich przezyciach.Jezeli to mozna nazwac choroba.Wielkie opciazenie psychiczne powoduje ze czlowiek zle sie czuje.Ludzie ktorzy maja skizofrenie mowia o Bogu i djable.Lekarze tlumia ta chorobe tabletkami nie wiedzac wlasciwie co to jest.W dawnych czasach mowiono czesto ;boj sie Boga i ksieza katoliccy tez to mowili.Ten ktory boi sie Boga chodzi z poczuciem winy czesto zapada w tak zwana skizofrenie.Cale szczescie ze ludzie staja sie bardziej swiadomi zycia i swego istnienia.Ludzie ktorzy zyja wedlug sumienia ,sluchania glosu serca,uczciwosci,pokory nie doznaja tak zwanej skizofrenii. To nie jest choroba to jest zwichrowana psychika czlowieka.Nad tym trzeba pracowac przez uswiadamianie czlowieka o prawdzie.Jest tylko jedna prawda to jest Pan Bog ktory pomaga jezeli potrafi sie go o to z czystym sumieniem poprosic.Pozdrawiam Serdecznie

0
0
Portret użytkownika Q...

To by się zgadzało. Wiadomo

To by się zgadzało. Wiadomo że odpowiednio poprowadzona dieta może znacznie złagodzić skutki tej dość niemiłej dla ofiary i otoczenia niedyspozycji umysłu!. Jesteśmy tym co jemy a samo jedzenia ma bardzo szerokie spektrum oddziaływania nie tylko na poziomie hormonalnym ale znacznie niżej bo z niego się odbudowujemy (różne tkanki od kilkunastu dni do kilku miesięcy całkowicie wymieniają swoją masę!)

0
0
Portret użytkownika Młody

he he he, admin są też

he he he, admin są też naukowcy z Uniwersytetu w Dziabongu ale o nich nikt nie pisze i nie podaje linków 

0
0

Skomentuj