Przyczyny bólu kręgosłupa

Kategorie: 

Źródło: fotolia.pl

Badania wykazały, że aż 43,5 proc. osób powyżej 60. roku życia każdego dnia odczuwa bóle kręgosłupa. Niestety dolegliwość ta dotyka coraz częściej również przedstawicieli pokoleń młodszych. Jakie są przyczyny bólu pleców i jak można sobie z nimi poradzić?

Szacuje się, że obecnie od 60 do 80 proc. osób aktywnych zawodowo i pochodzących z krajów wysoko rozwiniętych doświadcza na co dzień różnych rodzajów bólu pleców. Biorąc pod uwagę liczbę osób uskarżających się na dolegliwości związane z kręgosłupem, a także częstotliwość ich występowania, badacze uznali je za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Zjawisko to dotyczy już bowiem nie tylko ludzi starszych, lecz także generacji młodszych. Jak przedstawia się ten problem w Polsce i co możemy zrobić, by poradzić sobie z bólem w inny sposób niż zażywając środki farmaceutyczne, które przynoszą jedynie chwilową ulgę?

Bóle pleców nie tylko u ludzi starszych

Z raportu na temat badania o bólach kręgosłupa, przeprowadzonego przez SW Research i udostępnionego w sierpniu 2016 roku, wynika, że problemy związane z bólem pleców przestały dotyczyć wyłącznie ludzi w podeszłym wieku. Owszem, najczęściej tego typu dolegliwości odczuwają osoby po 60. roku życia (43,5 proc. deklaruje, iż odczuwa je każdego dnia, natomiast 25,7 proc. twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu). Jednakże dane dotyczące młodych osób również zwracają uwagę. W grupie wiekowej od 35 do 44 lat blisko 19 proc. respondentów odczuwa taki ból codziennie, a 32,4 proc. – minimum raz w tygodniu. Również bardzo młodzi ludzie, mieszczący się w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat, doświadczają go stosunkowo często: 13,1 proc. każdego dnia i aż 38,4 proc. przynajmniej raz w tygodniu. Biorąc pod uwagę dowolną częstotliwość odczuwania bólu (każdego dnia, raz w tygodniu, raz w miesiącu, sporadycznie), okazuje się, że blisko 93 proc. badanych Polaków cierpi w swoim życiu na różne bóle kręgosłupa.

Rozwiązania nieergonomiczne przyczyną bólu?

Szacuje się, że blisko 70 proc. osób pracujących wykonuje swoją pracę, siedząc za biurkiem. W biurze spędzamy minimum osiem godzin dziennie. Pochyleni nad monitorami komputerów, najczęściej nieświadomie garbimy się, wywierając nienaturalne naciski na kręgi i krążki międzykręgowe, czego skutkiem jest nie tylko ogólne zmęczenie organizmu, lecz także nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu i przykurcz mięśni klatki piersiowej. W rezultacie odczuwamy ból. Niewłaściwa pozycja podczas wykonywania pracy biurowej jest związana najczęściej z nieodpowiednio dobraną wysokością krzesła czy biurka względem konkretnego pracownika, czyli z brakiem rozwiązań ergonomicznych. Problemem może być też niezaopatrzenie biura w odpowiednie szafy na dokumenty i konieczność przechowywania ich pod biurkiem, przez co pracownicy nie mają wystarczająco dużo miejsca na wygodne ułożenie nóg. Przyglądając się tym rozwiązaniom, warto zwrócić szczególną uwagę na nowoczesne biurka z elektrycznie regulowaną wysokością blatu, dostępne między innymi w ofercie firmy AJ Produkty. Różnica między najniższym a najwyższym położeniem blatu biurka jest bardzo duża, co umożliwia użytkownikowi pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Rozwiązanie to pozwala na odciążenie kręgosłupa w sytuacji, gdy siedzimy już zbyt długo, a także znacząco wpływa na komfort i jakość świadczonej pracy.

Skutki siedzącego trybu pracy

Mniej lub bardziej odczuwalny ból pleców to nie jedyny skutek siedzącego trybu pracy. Długotrwałe, powtarzane latami pozostawanie w nienaturalnej dla ludzkiego organizmu pozycji skutkuje poważnymi konsekwencjami. Wśród najczęstszych powikłań lekarze wymieniają zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa spowodowane wzmożonym naciskiem na kręgosłup podczas siedzenia. Kolejne przypadłości to zaokrąglone plecy, zaburzenia przepływu krwi, a także otyłość, żylaki, cellulit czy hemoroidy.

Coraz więcej ludzi, niezależnie od wieku, odczuwa bóle kręgosłupa. Najczęściej wiążą się one ze statycznym trybem pracy i brakiem regularnej aktywności fizycznej. Zmieniając swoje codzienne nawyki, możemy takim dolegliwościom zapobiegać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Ania Terlińska

Ból pleców może być bardzo

Ból pleców może być bardzo uciążliwy, dlatego moim zdaniem należy jak najszybciej zdiagnozować jego przyczynę i zastosować odpowiednią terapię. Osobiście polecam terapie, które wykonywane są z użyciem urządzenia biorezonansowego.

0
0

Skomentuj