Przyczyny i leczenie zaburzeń erekcji

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zaburzenia erekcji to dolegliwość, na którą skarży się wielu mężczyzn. Jak pokazują badania, w naszym kraju boryka się z nią około 1,5 miliona panów po 35 roku życia, z czego połowa to pacjenci w przedziale wiekowym od 40 do 60 lat.

 

Przyczyny zaburzeń erekcji

Problemy ze wzwodem zwykle nie mają jednej konkretnej przyczyny, lecz powstają w wyniku nałożenia się na siebie kilku różnych czynników. Najczęściej spotkać można się z zaburzeniami erekcji pochodzenia naczyniowego – to właśnie prawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne wpływają na właściwy przepływ  krwi do prącia w czasie erekcji. Na ich działanie negatywnie wpływać mogę:

 • Nadmierna masa ciała i brak aktywności fizycznej – doprowadzają one do niekorzystnych zmian w profilu lipidowym, w szczególności do wzrostu poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL cholesterolu we krwi, co przyczynia się do występowania zmian miażdżycowych.
 • Palenie papierosów, które już samo w sobie doprowadza do rozwoju chorób takich, jak nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca. Stanowią one czynniki ryzyka wystąpienia problemów z erekcją. Na układ krążenia niemały wpływ ma także alkohol i wszelkiego rodzaju środki odurzające.
 • Zmiany miażdżycowe – zwężają one światło naczynia, zmniejszają jego elastyczność i podatność na czynniki rozszerzające. Im naczynie jest węższe, tym napływ krwi do prącia gorszy, a co za tym idzie – problemy z uzyskaniem erekcji.
 • Nadciśnienie tętnicze – za wysokie wartości ciśnienia tętniczego doprowadzają do uszkodzeń nabłonka wyściełającego naczynia krwionośne od zewnątrz, pogrubienia ścian naczyń i zmniejszenia ich elastyczności.
 • Cukrzyca – przyczynia się ona do zmian w naczyniach nazywanych mikroangiopatiami i może w negatywny sposób oddziaływać na unerwienie prącia.
 • Przyjmowane leki – zalicza się do nich między innymi preparaty przeciw nadciśnieniu tętniczemu i depresji.
 • Niewydolność nerek lub wątroby.
 • Choroby neurologiczne takie, jak stwardnienie rozsiane.
 • Choroby gruczołu krokowego – łagodny rozrost gruczołu krokowego lub rak prostaty
 • Zaburzenia hormonalne wynikające z wieku – tak zwana andropauza, w trakcie której dochodzi do redukcji stężenia testosteronu i androgenów nadnerczowych wpływających na satysfakcjonujące libido
 • Zmiany w tkankach związane z wiekiem – wraz z upływem czasu zmianie ulega budowa prącia – dochodzi w nim do redukcji wartości substancji odpowiedzialnych za jego elastyczność – włókien kolagenowych czy mięśni gładkich.

Leczenie zaburzeń erekcji

By możliwe było efektywne leczenie zaburzeń erekcji, niezbędne jest prawidłowe określenie przyczyn dolegliwości. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, wykonaniu stosownych badań i postawieniu diagnozy można rozpocząć leczenie. W wielu przypadkach w zupełności wystarczająca będzie zmiana trybu życia – zrezygnowanie z używek i zwiększenie aktywności fizycznej.

Gdy za zaburzeniami erekcji kryją się schorzenia przewlekłe, leczenie rozpoczyna się od próby załagodzenia choroby podstawowej. Niekiedy preparaty przyjmowane z powodu określonego zaburzenia wpływają negatywnie na sprawność seksualną. W tej sytuacji rozważa się ich zmianę na inny lub dostosowanie dawek w taki sposób, by do minimum ograniczyć występowanie działań niepożądanych, jak zaburzenia erekcji.

Pomocne w leczeniu problemów ze wzwodem mogą się również okazać terapie wspomagające – zarówno niefarmakologiczne, jak i te z udziałem leków. Do pierwszych z nich zaleca się psychoterapię, z której skorzystać powinni pacjenci borykający się z zaburzeniami erekcji na tle psychogennym.

Jeśli chodzi natomiast o leczenie farmakologiczne, to opiera się ono o przyjmowanie leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy 5, do której należą sildenafil, wardenafil oraz tadalafil. Stosuje się je doraźnie, na określony czas przed planowanym stosunkiem płciowym. Tego typu leków nigdy nie należy zażywać bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, jako że nie każdy może je przyjmować. W walce z zaburzeniami erekcji pomocne okazać mogą się również preparaty testosteronu. Po nie sięgnąć powinni pacjenci z objawami zbyt niskiego stężenia tego hormonu we krwi. Ich stosowanie wymaga bieżącej kontroli w kierunku chorób gruczołu krokowego, w tym raka prostaty, jako że terapia hormonalna może przyczyniać się do rozwoju patologicznych komórek. Więcej informacji na temat leczenia zaburzeń erekcji znaleźć można na stronie: http://www.maxigrago.pl/leczenie.html.

   

   

  Ocena: 

  4
  Średnio: 4 (1 vote)

  Skomentuj