Przyjemne zapachy mogą pomóc rzucić palenie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W badaniu specjalistów z University of Pittsburgh wzięło udział 232 palaczy w wieku 18-55 lat. Naukowcy doszli do wniosku, że głód nikotynowy można zmniejszyć za pomocą przyjemnych zapachów.


Jest to stwierdzone w raporcie opublikowanym przez oficjalne czasopismo American Psychological Association (APA). Naukowcy z University of Pittsburgh przeprowadzili badanie wśród 232 palaczy w wieku 18 – 55 lat, którzy nie próbowali pozbyć się tego uzależnienia.

 

Osiem godzin przed eksperymentem poproszono ich, aby nie palili, po czym wszyscy badani zostali poproszeni o wąchanie i ocenę wielu zapachów, które większość ludzi uważa za przyjemne, na przykład czekolady, jabłek, mięty pieprzowej, cytryny, wanilii. Ponadto zaaplikowano im zapach pojemników o nieprzyjemnie pachnącej mieszaninie chemicznej, papierosów, a także bezwonnego pojemnika. Następnie poproszono ich o niezwłoczne zapalenie papierosa i ocenę ich pragnienia palenia w skali stupunktowej.

 

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza składała się z tych, którzy zostali poproszeni o wąchanie pojemnika najprzyjemniejszym, ich zdaniem, zapachem; uczestnicy drugiej grupy mieli do czynienia z pojemnikiem z papierosem, a w trzeciej grupie byli ci, którzy dostali pusty opakowanie. Następnie wszyscy zostali ponownie poproszeni o ocenę pragnienia papierosów. Ta sama operacja była przeprowadzana kilka razy z częstotliwością 60 sekund.

 

Naukowcy odkryli, że pragnienie palenia zmniejszyło się we wszystkich trzech grupach, ale znacznie silniejsze (o 19,3 punktu) - wśród tych, którzy czuli przyjemny zapach. W drugiej i trzeciej grupie chęć pociągnięcia papierosa spadła odpowiednio o 11,7 i 11,2 punktu.

 

„Nasze badania dowodzą, że stosowanie przyjemnych aromatów daje nadzieję, że uda się kontrolować pragnienie nikotyny u osób próbujących rzucić palenie” - powiedział Michael Sayatta, kierownik badania, profesor Uniwersytetu w Pittsburghu. Podkreślił również, że naukowcy będą musieli przeprowadzić dodatkowe badania na temat skuteczności tej metody zwalczania palenia, w połączeniu z innymi, bardziej tradycyjnymi metodami.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj