Przyjmowanie antybiotyków w młodym wieku zmienia strukturę mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Badania laboratoryjne przeprowadzone przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazują, że penicylina nie tylko zmienia mikroflorę u noworodków, ale także ekspresję genów w kluczowych obszarach rozwijającego się mózgu, odpowiedzialnych za rozwój pamięci i reakcje na strach i stres. Autorzy zalecają ograniczenie stosowania antybiotyków w leczeniu kobiet w ciąży i noworodków lub stosowanie tam, gdzie to możliwe, terapii alternatywnych.

Penicylina i jej pochodne, takie jak ampicylina czy amoksycylina, są najczęściej stosowanymi antybiotykami w pediatrii na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych dziecko otrzymuje średnio trzy cykle antybiotyków przed osiągnięciem wieku dwóch lat.

 

Naukowcy porównali myszy, którym wstrzyknięto penicylinę przed urodzeniem lub zaraz po, z grupą kontrolną. Okazało się, że w przypadku tych pierwszych nastąpiły znaczące zmiany w mikrobiocie jelitowej, a także w ekspresji genów w korze przedczołowej i ciele migdałowatym, dwóch głównych obszarach mózgu odpowiedzialnych za rozwój pamięci, odpowiedzi na strach i stres.

 

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że przewód pokarmowy jest połączony z mózgiem. Zakłócenie tej osi może prowadzić do trwałych zmian w strukturze i funkcji mózgu, czyli do chorób neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych w wieku dziecięcym i dorosłym.

„Wczesne lata życia mają kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego” – powiedział Martin Blazer, dyrektor Centrum Zaawansowanej Biotechnologii i Medycyny na Uniwersytecie Rutgers. „W ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił wzrost zachorowalności na choroby neurodegeneracyjne u dzieci, w tym zaburzenia ze spektrum autyzmu, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz problemy z uczeniem się. Możliwe jest, chociaż może to również wynikać ze zwiększonej świadomości i diagnozy, że odpowiedzialne są również zaburzenia ekspresji genów mózgowych we wczesnym wieku”.

 

Naukowcy piszą, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy antybiotyki bezpośrednio wpływają na rozwój mózgu, czy też cząsteczki z mikroflory dostają się do mózgu i powodują zaburzenia genów i deficyty poznawcze.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj