Przyjmowanie witaminy D po 50 roku życia pomaga uniknąć raka i przedłuża życie o lata

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Naukowcy z Niemiec obliczyli, że jeśli wszyscy w kraju powyżej 50 roku życia zaczną przyjmować witaminę D, będzie można uniknąć nawet 30 tys. zgonów wśród chorych na raka i wydłużyć skumulowaną długość życia o 300 tys. lat. Ponadto ludność zaoszczędzi na kosztach leczenia.

Niedawno w trzech metaanalizach badań klinicznych stwierdzono, że suplementacja witaminy D wiąże się z około 13% redukcją zgonów z powodu wszystkich nowotworów. Jednocześnie nie jest jasne, jakie mechanizmy biologiczne leżą u podstaw tego zjawiska. Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) przenieśli te liczby na sytuację w kraju.

 

Niedobór witaminy D jest powszechny wśród osób starszych, zwłaszcza pacjentów z rakiem. Niemieccy naukowcy obliczyli, że przyjmowanie tego leku pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy euro na zabiegach. Obliczenia oparte są na dziennym spożyciu tysiąca jednostek witaminy D przy koszcie 25 euro rocznie na osobę oraz koszcie leczenia raka.

 

13% spadek śmiertelności w Niemczech w wartościach bezwzględnych daje 30 tys. przypadków, a całkowity koszt leczenia wynosi 1,15 mld euro. W porównaniu z ceną witaminy D roczne oszczędności sięgają 254 mln euro.

 

Autorzy badania proponują przemyślenie środków mających na celu dostarczenie społeczeństwu witaminy D. Na przykład tak, jak ma to miejsce w Finlandii, gdzie witamina jest dodawana do żywności. Zalecają również spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu przy słonecznej pogodzie, przynajmniej 2 - 3 razy w tygodniu przez 12 minut, z otwartą twarzą i rękami.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj