Psychodeliki mogą trwale zmienić Twoją osobowość

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili ustalić, jak głęboko może zapisać się w naszej podświadomości doświadczenie psychodeliczne. Odkrycia wskazują na to, że zażycie psychodeliku może zmienić osobowość na tygodnie, miesiące, a nawet lata. Dokładny mechanizm działania psychodelicznych substancji nie jest jeszcze znany, ale uważa się, że ma to ścisły związek z serotoniną oraz jej receptorami.

 

Zespół badaczy z Hiszpanii i Brazylii przeprowadził metaanalizę 18 badań naukowych nad psychodelikami i ich wpływem na ludzką osobowość, które wykonano w latach 1985-2016. Dokładnie przeanalizowano siedem badań na temat ayahuasca, 5 badań na temat grzybów psylocybinowych, 4 na temat LSD i 2, które ogólnie oceniały psychodeliki. Naukowcy twierdzą, że stosowanie niektórych substancji psychodelicznych może zwiększać poziom otwartości danej osoby, pobudzając jej intelekt oraz kreatywność.

Substancje takie, jak LSD, psylocybina oraz meskalina, działają na receptory serotoninergiczne, powodując zmieniony nastrój, percepcję zmysłową oraz sposób myślenia, co może mieć wpływ na ogólną osobowość pacjenta. Co więcej stwierdzono, że efekt taki utrzymuje się nawet do kilku lat. Trudno jednak przewidzieć zarówno wpływ, jak i czas u indywidualnego przypadku. 

 

Naukowcy sądzą, że tego typu badania mogą dostarczyć nowych dowodów, potrzebnych do kwestii rozstrzygnięcia sporu, czy osobowość jest stałą i stabilną cechą psychologiczną. Coraz częściej mówi się także o potencjale psychodelików w leczeniu niektórych chorób psychicznych.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj