Psylocybina jest wyjątkowo skuteczna w leczeniu ciężkiej depresji

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wykazali, że już dwie dawki psylocybiny w połączeniu z terapią dają korzystne efekty antydepresyjne, które mogą utrzymywać się nawet przez cały rok. Co więcej, związek halucynogenny zapewnił pacjentom natychmiastową poprawę, a w większości przypadków udało się znacznie złagodzić objawy depresji.

 

 

Psylocybina, związek obecny w grzybach halucynogennych, wywołuje halucynacje wzrokowe i słuchowe oraz powoduje głębokie zmiany w świadomości już w ciągu kilku godzin po spożyciu. Jednak z jej pomocą można osiągnąć korzystne efekty terapeutyczne. Badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa już w 2016 r. potwierdzili, że psylocybina znacząco łagodzi niepokój i depresję u osób ze zdiagnozowanym nowotworem.

 

Podczas najnowszych badań wykazano, że związek halucynogenny może być skuteczny w znacznie szerszej populacji pacjentów cierpiących na ciężką depresję. Terapię psylocybiną wypróbowano na 24 osobach z długą historią depresji. Średnia wieku uczestników wynosiła 39 lat. Pacjenci przed przystąpieniem do badania odstawili leki przeciwdepresyjne.

Uczestników losowo przydzielono do dwóch grup - pierwsza od razu otrzymała psylocybinę, a drugiej związek podano po 8 tygodniach. Pacjenci po wcześniejszym przygotowaniu do terapii otrzymali dwie dawki psylocybiny w odstępie około dwóch tygodni. Każda sesja trwała około 5 godzin. Oprócz podania związku, uczestnicy odbywali również sesje terapeutyczne, a ich stan był kontrolowany przez lekarzy.

 

Eksperyment pokazał, że depresja pacjentów uległa wyraźnemu złagodzeniu - w skali oceny depresji Hamiltona, ich wskaźnik spadł z 23 punktów do zaledwie 8 punktów po tygodniu i po czterech tygodniach od leczenia. Co więcej, nawet po roku od zakończenia terapii wskaźnik ten utrzymywał się na podobnym poziomie.

 

Większość uczestników badania odnotowała znaczny spadek objawów depresji, a u prawie połowy zaobserwowano remisję choroby. Ochotnicy, poza sporadycznymi łagodnymi i umiarkowanymi bólami głowy całkiem dobrze tolerowali psylocybinę. Nie odnotowano żadnych poważnych skutków ubocznych. Naukowcy zamierzają kontynuować obserwacje pacjentów, aby ustalić, czy efekt stosowania psylocybiny może utrzymywać się dłużej niż rok.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj