Psylocybina redukuje lęk i depresję u chorych z zaawansowanym nowotworem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Psylocybina to alkaloid o właściwościach psychodelicznych, występujący w setkach gatunków tzw. magicznych grzybków. Najnowsze badania wskazują, że ten związek chemiczny może być wykorzystywany w łagodzeniu strachu przed umieraniem u chorych na nieuleczalne nowotwory.

 

Naukowcy od dawna podejrzewali, że psylocybina może być dobrym lekarstwem na depresję u osób chorujących na nowotwory. Już w latach 60. i 70. XX wieku pojawiały się informacje na ten temat. Zespół Rolanda Griffithsa ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa postanowił sprawdzić jaka jest kliniczna wartość tego związku.

 

Badacze wykazali, że w zaledwie pięć tygodni po zastosowaniu już jednej wystarczająco wysokiej dawki podanej chorym w stanach depresyjnych udało się znacznie ograniczyć poziom lęku i depresji, niż w grupie w której podano niższą dawkę alkaloidu.

 

Korzystny efekt jednorazowego podania psylocybiny utrzymywał się nawet po upływie 6 miesięcy od jej zażycia. Wyniki badań dają więc nadzieje u osób chorych na nowotwory na skuteczne pokonanie lęków i depresji. Pamiętajmy jednak, że substancji nie można zażywać doraźnie i bez opieki lekarza.

 

 

Źródło: http://www.plymouthherald.co.uk/Magic-mushrooms-cure-depression-cancer-patients/story-28357492-detail/story.html

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj