Rak jelita grubego – najważniejsza jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań!

Kategorie: 

Źródło: Internet

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce! Każdego roku wykrywa się ponad 14 000 nowych zachorowań. Poziom wzrostu jest największy spośród wszystkich chorób nowotworowych w naszym kraju!

 

Najważniejsza jest profilaktyka! Zadbaj o nią! Badaj się! Diagnostyka raka jelita...

Najłatwiejszą i najmniej inwazyjną metodą badania profilaktycznego na schorzenia jelita grubego, w tym nowotworu jelita grubego jest badanie na krew utajoną w kale!

Obecność krwi w kale to zawsze powód do niepokoju i konieczność podjęcia szybkiej reakcji. Może świadczyć o rozwoju raka jelita grubego, chorobach zapalnych jelit lub być przyczyną anemii. Krew w kale jest ważnym sygnałem alarmowym, który nigdy nie powinien być przez nas bagatelizowany.

Test na krew utajoną w kale stanowi jedno z najważniejszych badań świadczących o stanie naszego układu pokarmowego i jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych.

Czy krew która jest obecna w kale, jest zawsze widoczna?

Nie, krew w kale widoczna jest niezwykle rzadko. Najczęściej w tym przypadku mamy do czynienia z obfitym krwawieniem z dolnego odcinka przewodu pokarmowego lub z obecnością hemoroidów. W testach diagnostycznych wykrywana jest natomiast również krew utajona.

 • Krwią utajoną nazywamy tak małą ilość krwi, która nie wywołuje zmian makroskopowych w wyglądzie kału i jest niewidoczna gołym okiem. Nawet jeżeli pacjent będzie obserwował swoje stolce, najczęściej nie jest w stanie zauważyć w nich krwi.

W jakich schorzeniach pojawia się krew w kale?

W warunkach prawidłowych (fizjologicznych) wydalanie krwi ze kałem jest niewielkie (krew pochodzi ze złuszczającego się nabłonka jelit). Wzrastająca ilość krwi w kale zawsze jest związana ze stanem patologicznym, powodem może być:

 1. Anemia - stan, w którym w morfologii krwi obserwujemy obniżenie ilości czerwonych krwinek (RBC) oraz zawartości w nich hemoglobiny. Niezwykle ważne jest aby dowiedzieć się co jest przyczyną anemii - czy jest to problem z niedoborem jakiegoś składnika koniecznego do wyprodukowania prawidłowych krwinek bądź krew w sposób ciągły ‘ucieka’ z drobnych krwawień, najczęściej przewodu pokarmowego.
 2. Rak jelita grubego - rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn i kobiet. Każdego roku w Polsce stwierdza się ponad 14 000 nowych zachorowań! Ponad połowa przypadków raka jelita grubego jest diagnozowana zbyt późno.

Czynniki wpływające na rozwój nowotworu jelita grubego:

 • predyspozycje genetyczne
 • dieta bogata w mięso i tłuszcz
 • palenie tytoniu i brak aktywności fizycznej
 • przewlekłe stany zapalne jelita grubego
 • polipy jelita grubego
 • wcześniej przebyty rak jelita grubego
 1. Stany przednowotworowe - rak jelita grubego najczęściej rozwija się z polipów. Są to zmiany, które krwawią cyklicznie do światła jelita.
 2. Stany zapalne jelit - coraz częściej rozwijające się u pacjentów schorzenia autoimmunologiczne (Choroba Leśniowskiego Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit) i nadwrażliwość jelit, również powodują krwawienia i obecność krwi w kale.

Test na krew utajoną w kale jest cennym źródłem informacji o stanie naszego zdrowia.

Badanie krwi w kale można wykonać w laboratorium lub samodzielnie testem do użytku domowego. Obie metody badania są identyczne, tak samo wiarygodne i bardzo często mamy do czynienia z tym samym producentem testu domowego jak i laboratoryjnego.

Dostępne na rynku testy domowe są bardzo dobrej jakości, oparte o bardzo czułe metody immunologiczne. W badaniu wykrywana jest ludzka hemoglobina pochodząca z erytrocytów. Na wynik nie mają wpływu dieta ani stan pacjenta.

Co powinienem zrobić, gdy wynik testu jest pozytywny?

Pozytywny wynik testu oznacza, że w zebranej próbce kału jest obecna krew w ilości odbiegającej od normy. Stanowi to zawsze wskazanie do konsultacji z lekarzem oraz wykonania kolonoskopii.

Czym jest badanie przesiewowe (screening)?

Screening diagnostyczny polega na przeprowadzeniu badania wśród osób bez objawów choroby, aby ją wykryć na wczesnym etapie. Wśród programów przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego dominują 2 metody - test na krew utajoną w kale oraz kolonoskopia.

LEKARZE I TOWARZYSTWA ONKOLOGICZNE ZALECAJĄ

1. Wykonanie testu na krew utajoną w kale raz w roku

2. I/lub sigmoidoskopii co 5 lat, z następową kolonoskopią jeśli w kale widoczna jest krew, wynik na krew utajoną w kale jest dodatni lub wykryto polip.

Rak jelita grubego - im wcześniej wykryty, tym większa szansa na jego wyleczenie!

Wysoka śmiertelność przy zachorowaniu na raka jelita grubego to przede wszystkim wynik wykrywalności choroby na zaawansowanym mimo, że nowotwór rozwija zazwyczaj kilkanaście lat.

Dlatego wczesne wykrycie stanów przednowotworowych (polipów) oraz raka jelita grubego jest kluczowe. Bądź świadomy, nie czekaj na rozwój choroby i zbadaj się.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj