Rany zadane w ciągu dnia goją się szybciej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez Laboratorium Biologii Molekularnej z siedzibą w Cambridge wykazały, że nasz rytm okołodobowy ma wpływ na gojenie się doświadczanych przez nas skaleczeń oraz oparzeń. Obrażenia, które wystąpiły w ciągu dnia goją się aż o 60% szybciej w przypadku urazów, które wystąpiły w nocy.

 

Naukowcy przetestowali swoją teorię na myszach, jednak na podstawie dokumentacji medycznej udało się udowodnić podobną prawidłowość u ludzi z oparzeniami. Główny autor badań, Ned Hoyle twierdzi, że różnica w gojeniu się ran zadanych w ciągu dnia od ran doświadczonych w nocy wynosi aż 60%.

„To dość szokujące, że nikt do tej pory nie wykazał tej prawidłowości” – pisze Hoyle w amerykańskim czasopiśmie.

Uzasadnieniem dla zaobserwowanego zjawiska ma być to, że komórki skóry przemieszczają się do rany szybciej w ciągu dnia. Zwiększona aktywność ruchu komórek oraz regeneracja białek takich jak aktyna wpływa na tempo gojenia się urazu.

„Możliwe, że nasze ciała ewoluowały, aby leczyć się szybciej w ciągu dnia, gdy występowanie urazów jest bardziej prawdopodobne” – dodaje John O’Neill, naukowiec z Laboratorium Biologii Molekularnej MRC.

Mimo wiarygodności dotychczas ustalonych korelacji badacze planują przeprowadzić dodatkowy test kliniczny, składający się z ochotników, którzy otrzymają drobne rany o różnych porach dnia. Wyniki mogą mieć wpływ na poprawę czasu leczenia, na przykład poprzez farmakologiczne resetowanie rytmu okołodobowego komórek. Tego typu działanie będzie szczególnie przydatne w przypadku zaplanowanych operacji i zabiegów chirurgicznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj