Rapamycyna lekiem na długowieczność? Substancja dodaje sił witalnych starszym zwierzętom

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Keli Schimelpfenig/CC BY-NC 2.0

Starzenie się jest nieuniknione dla każdego z nas, lecz dzięki medycynie, wkrótce będziemy mogli zahamować, a być może nawet odwrócić ten proces. Okazuje się, że substancje zapewniające długowieczność są w zasięgu ręki - trzeba tylko dobrze poszukać.

 

Jedną z substancji, która może wydłużyć życie i zapewnić dodatkowe siły witalne, to lek powszechnie stosowany przez ludzi, mający zastosowanie w transplantologii. Z dotychczasowych badań wynika, że sirolimus (rapamycyna) odwraca proces starzenia się u psów, małp i myszy.

 

Eksperymenty na małpach wykazały, że lek jest bezpieczny, zaś sirolimus, podawany myszom w średnim wieku, pozwolił wydłużyć ich życie nawet o 60%. Substancja była ostatnio podawana dwóm starszym psom, które miały problemy z poruszaniem się. Dzięki tej nietypowej terapii, zwierzęta odzyskały siły do życia i stały się bardzo aktywne.

Zanim sirolimus będzie podawany ludziom jako lek odmładzający, naukowcy mają zamiar prowadzić kolejne badania. Na dzień dzisiejszy znamy niektóre skutki uboczne stosowania tej substancji - może ona wywoływać między innymi nowotwory, cukrzycę i infekcje. Nawet jeśli lek okaże się bezpieczny dla zwierząt nie oznacza to, że człowiek będzie mógł spożywać całe garści tego medykamentu aby odwrócić proces starzenia.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj