Reakcja na stres ma negatywny wpływ na zdrowie Twojego mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania dowodzą, że nasze indywidualne reakcje na wszelkiego rodzaju stresory towarzyszące życiu codziennemu, takie jak np. utknięcie w porannym kroku lub zbyt długie stanie w kolejce w supermarkecie, mogą wpływać na zdrowie naszego mózgu. Co ważne, efekty będą widoczne po wielu latach, uzewnętrzniając się dopiero na starość.

 

Długotrwały stres może prowadzić do szerokiej gamy niekorzystnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Należą do nich cukrzyca, choroby serca, dysfunkcje seksualne, depresja, zespół stresu pourazowego oraz schizofrenia. Co więcej, stale wysoki poziom kortyzolu może upośledzać pamięć.

 

Nowe badania przeprowadzone przez Roberta Stawskiego, profesora nadzwyczajnego z Kolegium Zdrowia Publicznego i Nauk o Człowieku na Uniwersytecie Stanowym Oregonu w Corvillas, sugerują, że to nie same stresory wpływają na nasze zdrowie, a raczej to, w jaki sposób na nie reagujemy.

 

Prof. Stawski i jego zespół badaczy przebadali 111 seniorów w wieku od 65 do 95 lat. Przez okres 2,5-letnich badań oceniano zdrowie poznawcze uczestników, prowadząc jego kontrolę co 6 miesięcy. Wśród pacjentów prowadzono także wywiady dotyczące codziennego stresu ich samych, ale także ich bliskich.

Badanie wykazało, że osoby, których reakcje na codzienne stresory, wiązały się z większymi negatywnymi emocjami, wykazywały gorszą koncentrację psychiczną oraz większe problemy ze zdrowiem mózgu. Zdrowotne konsekwencje nadmiernego stresu były najbardziej widoczne u najstarszych uczestników – tych powyżej 70 roku życia. Oznacza to, że konsekwencje wysokiej reaktywności na stres objawiają się w podeszłym wieku.

 

Zdaniem naukowców do 70 roku życia stres może przynosić korzyści zdrowiu poznawczemu. Osoby go doświadczające początkowo są bardziej aktywne, bardziej zaangażowane w życie społeczne i zawodowe. Mimo to seniorzy, a także już osoby młode, powinny zwracać większą uwagę na ich reakcje emocjonalne, ponieważ konsekwencje nadmiernego stresu pojawią się dopiero z czasem i mogą być nieodwracalne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj