Regeneracja skóry, która nie pozostawia blizn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pomimo lat ewolucji i doskonalenia skomplikowanych mechanizmów organizmu, postęp w kwestii regeneracji skóry jest niewielki. Urazy są wyleczalne, ale pozostają po nich blizny. Nowe odkrycie naukowców ze Szkoły Medycznej Parelman na Uniwersytecie Pensylwanii może jednak temu zaradzić.

 

 

Odkryto sposób na regenerację uszkodzonej tkanki przy użyciu komórek tłuszczowych. Nazywane adipocytami, są z reguły obecne w strukturze skóry. Znikają jednak podczas procesu regeneracji, który tworzy tkankę bliznowatą. Najczęściej spotykane podczas leczenia uszkodzeń tkanki to miofibroblasty, które uważa się za odpowiedzialne za powstawanie tkanki łącznej oraz blizn.

W większości tkanka bliznowata nie zawiera już mieszków włosowych, co dodatkowo odróżnia ją od reszty skóry. Naukowcy wykorzystali te cechy jako podstawę do podjętych badań i znaleźli sposób na zastąpienie istniejących miofibroblastów przez komórki tłuszczowe, które nie powodują powstawania blizn.

 

Póki co jest to jednak tylko eksperyment, badający działanie koncepcji. Do tej pory udało się to sprawdzić na próbkach mysiej oraz ludzkiej skóry. Jednakże, odtworzenie mieszka włosowego bezpośrednio na uszkodzonej tkance może okazać się znacznie trudniejszym zadaniem. Jest za to możliwe, że wraz ze zgłębieniem wiedzy, przyjdzie czas, w którym nie będziemy już musieli martwić się powstawaniem blizn.

Oprócz oczywistych korzyści w zapobieganiu powstawania blizn, może być to również znaczne ułatwienie leczenia wszelakich chorób. Wyniki ostatnich badań mogą otworzyć drogę do opracowania bezpieczniejszych i skuteczniejszych metod leczenia różnych problemów skórnych oraz chorób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj