Regulacja flory bakteryjnej jelit może łagodzić zaburzenia lękowe

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nie od dziś wiadomo, że mikroflora jelitowa w istotny sposób wpływa na nasze samopoczucie, a nawet może odpowiadać za depresję i inne choroby psychiczne. Najnowsze badania ponownie potwierdzają ten związek i wskazują, że osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą złagodzić objawy właśnie poprzez regulację flory bakteryjnej jelit.

 

Zespół naukowców ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju dokonał przeglądu 21 badań, w których łącznie wzięło udział 1503 osoby, aby ustalić, czy regulacja mikroflory jelitowej rzeczywiście może poprawiać stan pacjentów, cierpiących na zaburzenia lękowe. Poprzednie badania jedynie sugerowały taką możliwość, ale nie dostarczyły żadnych konkretnych dowodów.

 

W 14 badaniach, uczestnicy regulowali swoją mikroflorę bakteryjną jelit z pomocą probiotyków. Natomiast w pozostałych 7 badaniach stosowano inne nieprobiotyczne metody, takie jak zmiana codziennej diety. Okazało się, że druga metoda była o wiele bardziej efektywna.

Naukowcy wskazali, że podczas 11 z 21 eksperymentów (52%) udało się uzyskać pozytywny wpływ na zaburzenia lękowe poprzez regulację mikroflory jelitowej. Jednak spośród 14 badań, w których stosowano probiotyki, nieco ponad jedna trzecia (36%) złagodziła lęki uczestników. Znacznie lepsze wyniki uzyskano podczas badań, w których jedynie wprowadzano zmiany w codziennej diecie – z 7 przeprowadzonych badań, w których stosowano nieprobiotyczne metody, aż 6 (86%) przyniosło pozytywne rezultaty.

 

Przegląd badań potwierdził, że zmiana diety, dostarczająca zróżnicowane źródło energii, skuteczniej wspomaga wzrost bakterii jelitowych niż wprowadzanie określonych rodzajów bakterii z pomocą probiotyków. Ponadto, regulacja mikroflory bakteryjnej jelit może okazać się dobrą metodą łagodzącą objawy lękowe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj