Regularne ćwiczenia pomagają chronić mózg przed Alzheimerem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zgodnie z nowym badaniem, opublikowanym w czasopiśmie naukowym Journal of Elzheimer’s Disease, istnieje coraz więcej dowodów na to, że nasza sprawność fizyczna ma wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu w podeszłym wieku. Wyniki sugerują, że osoby niewykonujące wysiłku fizycznego znacznie łatwiej zapadają na chorobę Alzheimera, w porównaniu do ludzi o aktywnym stylu życia.

 

Naukowcy z O’Donell Brain Institute na Uniwersytecie Texas Southwestern monitorowali stan zdrowia 81 starszych pacjentów. 26 z nich wykazało prawidłowe zdolności poznawcze, jednak u 55 rozpoznano wczesne objawy choroby Alzheimera – w tym łagodne upośledzenie funkcji poznawczych i początki utraty pamięci.

 

U pacjentów skontrolowano ich kondycję sercowo-oddechową, wykonano obrazowanie mózgu, a także przeprowadzono testy pamięci. Naukowcy podczas badań doszli do niezaprzeczalnych wniosków na temat tego, że słaba kondycja fizyczna u konkretnych pacjentów istotnie korelowała ze spadkiem funkcji poznawczych, natomiast osoby o lepszej sprawności fizycznej miały znacznie lepsze wyniki pracy umysłowej.

Jak się okazuje, regularne ćwiczenia fizyczne to dobry sposób nie tylko na sprawne ciało, ale także na właściwie funkcjonujący umysł. Potrzebne są jeszcze dalsze badania, aby ustalić, jaka dokładnie ilość wysiłku fizycznego jest potrzebna i czy istnieje czas, gdy wprowadzanie jej nie przyniesie żadnych korzyści.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj