Regularne drzemki mogą zmniejszyć ryzyko zawału i udaru

Kategorie: 

Źródło: unsplash.com

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie w Szwajcarii powiązali drzemki ze zmniejszonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Heart osoby, którzy raz lub dwa razy w tygodniu poddawali się drzemce, mieli o 48% mniejsze ryzyko wystąpienia udaru lub niewydolności serca, w porównaniu do grupy kontrolnej.

Naukowcy zauważyli jednak, że wyniki ujawniają interesującą korelację, jednak nie pokazują przyczyny i skutku. Badacze podejrzewają, że istnieje trzeci, zakłócający czynnik. Poprzednie badania badające wpływ drzemki na układ krążenia pokazywały mieszane wyniki.

Naukowcy postanowili więc ujednolicić eksperyment przez m. in. określenie częstotliwości oraz czasu drzemki oraz dokładnie zbadać personalne czynniki ryzyka wystąpienia chorób wieńcowych i udarów. W eksperymencie wzięło udział 3462 zdrowych uczestników w wieku od 35 do 75 lat.

Liczba drzemek wśród pacjentów wahała się od zera (58%) do sześciu lub siedmiu (11%). Nieco mniej niż jedna piąta uczestników (19%) ucinała od jednej do dwóch drzemek. Kolejne 12% badanych doświadczało trzech do pięciu drzemek. W trakcie trwania badań odnotowano 155 ataków serca  bądź udarów u wszystkich uczestników.

Naukowcy odkryli, że idealna częstotliwość drzemki wynosi od jednego do dwóch razy w tygodniu. Uczestnicy należący do tej kategorii zauważyli, że ryzyko wystąpienia zawału lub udaru zmniejszyło się o 48% – nawet biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wiek, długość snu oraz inne aspekty zdrowotne (np. wysokie ciśnienie krwi). Długość drzemki nie miała znaczenia. Jedyne czynniki, które mogły mieć wpływ to wiek (65+) oraz bezdech senny.

Badacze podkreślają jednak, że ich praca nie jest rozstrzygającym dowodem na to, że drzemki znacząco zmniejszą ryzyko chorób serca. Naukowcy podkreślają, że badania są jedynie zalążkiem i zalecają przede wszystkim zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną, aby zapobiegać zawałom serca oraz udarom.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj