Regularne przyjmowanie aspiryny może powodować krwotoki

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Aspiryna to bardzo popularne lekarstwo, które praktycznie każdy z nas ma w swojej domowej apteczce. Stosujemy ją jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy i jest przydatna na wiele innych dolegliwości. Jednak naukowcy alarmują, że częste przyjmowanie aspiryny może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

 

Zespół z King’s College London, szpitala King's College oraz Imperial College London przeprowadził metaanalizę badań klinicznych, obejmujących w sumie ponad 164 tysięcy pacjentów. Ponad tysiąc z nich to osoby w wieku 53-74 lat, które nigdy nie cierpiały na choroby układu sercowo-naczyniowego. Część z nich regularnie zażywała aspirynę, a reszta przyjmowała placebo lub nie brała żadnych leków.

 

Metaanaliza wykazała, że aspiryna obniżyła ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych wśród pacjentów o 11%. Z drugiej strony, częste przyjmowanie tego popularnego leku miało swój efekt uboczny w postaci zwiększonego ryzyka poważnego krwotoku aż o 43%.

Autorzy badania twierdzą, że lekarze nie powinni zlecać rutynowego stosowania aspiryny celem zapobiegnięcia zawałom serca i udarom wśród osób zdrowych. Codzienne przyjmowanie aspiryny może bardziej zaszkodzić, niż przynieść korzyści.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj