Robienie "selfie" może mieć przykre konsekwencje zdrowotne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W ostatnich latach pojawiły się doniesienia o urazach spowodowanych przez… selfie. Czy „nadgarstek selfie” to nowe zagrożenie dla zdrowia, o które należy się martwić?

 

Ludzie, którzy uwielbiają robić selfie, często robią to, trzymając smartfony lub aparaty fotograficzne na wyciągnięcie ręki oraz przekręcają nadgarstek do wewnątrz, aby zrobić zdjęcie. Działanie to doprowadziło do powstania nowego problemu zdrowotnego, jakim jest nadgarstek selfie.

 

Wśród lekarzy, którzy spotykają się z problemem jest doktor Levi Harrison. Lekarz twierdzi, że choroba ta powoduje ucisk na sploty nerwowe nadgarstka, co może skutkować mrowieniem, drętwieniem, a nawet ostrymi bólami nadgarstka, ręki czy całego ramienia. Według niego, stan ten jest formą zespołu cieśni nadgarstka, który pojawia się, gdy nerw pośrodkowy zostaje ściśnięty lub dociśnięty do nadgarstka.

Czynniki, takie jak urazy nadgarstka, nadczynność przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów i częste obciążanie nadgarstka są głównymi przyczynami zespołu cieśni nadgarstka. W związku z tym możliwe jest, że nadwyrężenie stawu w celu wykonania selfie może być kolejną przyczyną tego stanu. Dane pokazują, że co najmniej 62% Amerykanów wykonało w życiu co najmniej jedno selfie.

 

Według Irish Medical Journal, w ostatnich latach zdarzały się przypadki urazu nadgarstka z powodu robienia selfie, jednak głównie były to nieszczęśliwe wypadki. 13-letnia dziewczynka złamała nadgarstek i łokieć po tym, jak ona i jej przyjaciel próbowali zrobić sobie selfie podczas skoków na trampolinie. Co więcej, odnotowano zgon kilku osób, które straciły życie w trakcie próby zrobienia selfie.

 

W związku z tym, eksperci uważają, że ważne jest informowanie społeczeństwa o ukrytych zagrożeniach, jakie może stwarzać ta popularna praktyka. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji opublikowało nawet poradnik „Safe Selfie Guide” w celu edukowania społeczeństwa.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj