Rollercoaster może być lekarstwem na kamienie nerkowe

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Na przestrzeni lat stosowano liczne środki, próbując radzić sobie z kamieniami nerkowymi, ale jak do tej pory nie proponowano odwiedzenia wesołego miasteczka. Amerykańskie czasopismo medyczne donosi jednak, że jazda rollercoasterem o umiarkowanej intensywności może ułatwić przechodzenie małych kamieni nerkowych w ponad 60%.

 

Kamica nerkowa może rozwijać się w jednej lub w obu nerkach, najczęściej dotyka ludzi w wieku od 30 do 60 lat. Małe kamienie nerkowe mogą być nieodczuwalne i przepływają bezboleśnie podczas oddawania moczu. Jednak, gdy kamień jest większy może zablokować część układu moczowego i powodować silny ból oraz zakażenia.

Michigan State University przeprowadziło badanie na jednym z pacjentów cierpiących na kamicę nerkową. Chory trzy razy skorzystał z jazdy na rollercoasterze w Disney World na Florydzie. Następnie naukowcy wykorzystali drukarkę 3D do stworzenia anatomicznego modelu nerki z zawartością trzech kamieni nerkowych o różnej wielkości i również wysłano go w podróż kolejką górską. W obu przypadkach odnotowano przesunięcie kamieni, siedząc z przodu kolejki o 16%, a zajmując siedzenie z tyłu kolejki aż o 63%.

Dr David Wartinger, współautor badań opublikowanych w American Osteopathic Association, powiedział: "Wstępne badania dowodzą, że jazda kolejką górską o umiarkowanej intensywności, może mieć pozytywny wpływ na pozbycie się małych kamieni nerkowych u pacjentów. Przesuwanie się kamienia nerkowego, zanim zwiększy swój rozmiar, może zapobiec wizytom na pogotowiu oraz operacjom"

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj