Rosnące poziomy stężenia dwutlenku węgla mogą prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nowe badania sugerują, że wysokie stężenia dwutlenku węgla w naszych przestrzeniach wewnętrznych mogą doprowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych. Powietrze o wysokim stężeniu CO2 może podnieść poziom dwutlenku węgla we krwi, tym samym zmniejszając ilość tlenu docierającego do naszego mózgu.

Odkąd rozpoczęliśmy spalanie paliw kopalnych w XIX wieku, poziom dwutlenku węgla w naszej atmosferze rośnie w górę i obecnie wynosi ponad 410 ppm, czyli więcej niż w jakimkolwiek momencie w ciągu ostatnich 800 tys. lat. Do 2100 r. poziomy dwutlenku węgla na zewnątrz mogą wrosnąć niemal dwukrotnie, a stężenia w pomieszczeniach mogą osiągnąć nawet 1400 ppm.

 

Jak donosi czasopismo GeoHealth, naukowcy kierowani przez University of Colorado Boulder uważają, że taka ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniach spowoduje pewien spadek funkcji poznawczych. Według szacunków, podstawowe umiejętności decyzyjne mogą ulec pogorszeniu o około 25%, a złożone myślenie strategiczne nawet o 50%.

„Na tym poziomie niektóre badania wykazały przekonujące dowody na znaczące upośledzenie funkcji poznawczych.” - powiedziała współautorka badania, Anna Schapiro, adiunkt psychologii na University of Pennsylvania. – „Podejmowanie decyzji oraz planowanie może znacznie ucierpieć w przypadku wzrostu CO2 w pomieszczeniach.”

Zespół badawczy przyjrzał się aktualnym globalnym trendom emisji, aby zobaczyć, jak wpłynie to na poziomy dwutlenku węgla wewnątrz i na zewnątrz. Naukowcy przyznają, że jest to złożony problem, więc ich badania mogą nie uwzględniać każdej zmiennej. Zauważają jednak, że obecnie niewiele jest badań dotyczących związku między funkcjami poznawczymi a rosnącą emisją dwutlenku węgla. W trosce o lepszy stan zdrowia warto zdecydować się na wczasy zdrowotne, wyjeżdzając do miejsc wolnych od zanieczyszczeń powietrza. Idealną destynacją do takiego wypoczynku będzie np. sanatorium busko zdrój.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj