Rozbłyski słoneczne mogą wywoływać migrenowe bóle głowy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Potężne rozbłyski słoneczne, a także koronalne wyrzuty masy, mają zdolność do generowania burz magnetycznych, które nie pozostają bez wpływu na nasze samopoczucie i zdrowie.

 

Eksperci potwierdzają, że aktywność słoneczna może mieć wpływ na osoby, które określa się mianem meteopatów. Są to ludzie zwykle bardzo wrażliwi na zmiany pogody. Okazuje się, że osoby takie mogą czuć się gorzej ze względu na trwającą burze magnetyczną.

 

Do najczęstszych przypadków konsekwencji burzliwej pogody kosmicznej należy złe samopoczucie, niskie ciśnienie krwi, bóle głowy, zawroty głowy a także ogólne rozkojarzenie. Niektórzy specjaliści przestrzegają, że w okresie zaburzeń pola magnetycznego może dochodzić do przypadków arytmii serca.

 

Aby lepiej zrozumieć zależności między aktywnością słoneczną, a swoistą odpowiedzią na nią z naszego organizmu, prowadzono liczne badania, które były kluczowe do powodzenia licznych misji kosmicznych z wykorzystaniem astronautów. Trzeba było się dowiedzieć jak na ludzi działa aktywność Słońca w przestrzeni kosmicznej, ale przy okazji zbadano jak oddziałuje na osoby znajdujące się na powierzchni planety.

Ustalono ponad wszelką wątpliwość, że burze magnetyczne redukują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych zwanych kapilarami. Są to naczynia włosowate, które na skutek zmiany lepkości krwi wywołują sklejanie się czerwonych krwinek. Dlatego właśnie osoby o nadwyrężonym układzie krwionośnym, czyli na przykład starsi i chorzy, muszą uważać w te dni, kiedy trwa burza magnetyczna, nie forsować się i unikać wychodzenia na zewnątrz bez potrzeby.

 

Lekarze zauważają, że nasze organizmy reagują na rożne czynniki i mimo, że burze magnetyczne i wahania ciśnienia atmosferycznego są bardzo istotne, to dużo niebezpieczniejszy jest dla nas trudny do wyeliminowania stres towarzyszący nam w życiu codziennym.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj