Rozmiar nosa zależy od masy mięśniowej człowieka

Kategorie: 

www.sxc.hu

Naukowcom z University of Iowa udało się wykryć zaskakującą zależność - odkryli oni, że wielkość nosa jest związana z masą mięśniową człowieka. Obserwacje lekarzy wykazały, że męskie nosy są większe, niż nosy kobiet. Specjaliści tłumaczą to faktem, że większa masa mięśniowa mężczyzn wymaga pozyskiwania większej ilości tlenu, w czym pomaga im właśnie duży nos.


Męski nos jest średnio o 10% większy, niż kobiecy. Aby określić przyczynę tej różnicy, naukowcy obserwowali rozwój 38 dziewcząt i chłopców, od wieku 3 lat, do ukończenia przez nich 25 lat. Okazało się, że do 11 roku życia nosy dzieci różnej płci były mniej więcej tej samej wielkości. Jednak w miarę rośnięcia, chłopięce nosy zaczęły rosnąć o wiele szybciej, niż dziewczęce. Tempo rośnięcia było bezpośrednio związane z przyrostem masy mięśniowej.


Co ciekawe, okazało się również, że w dłuższej perspektywie czasu rozmiar nosa u ludzi maleje wraz z niższą ogólną wydajnością mięśni. Jeśli mięśni jest mniej, spada również zapotrzebowanie tlen i - co za tym idzie - na duży nos. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika aNN

Wszystko niby się zgadza,

Wszystko niby się zgadza, tylko dlaczego na starość ludziom powiększają się nosy? Staruszkowie zazwyczaj mają mniej mięsni, a większy nos niż jak byli młodzi.

0
0
Portret użytkownika Marylka Sz.

Witam Wszystkich ! Serwis

Witam Wszystkich !
Serwis znakomity. Sugeruję aby czcionka była o kilka punktów większa, bo źle się czyta.
Pozdrawiam
Marylka Sz.

0
0

Skomentuj