Różowa sól himalajska i jej korzyści zdrowotne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Różowa sól himalajska jest odmianą soli kamiennej, wydobywanej z prowincji Pendżab w Pakistanie u podnóża Himalajów. Twierdzi się, że jest to jedna z najczystszych dostępnych soli i posiada dodatkowe właściwości prozdrowotne.

 

Sól himalajska jest chemicznie podobna do tradycyjnej soli kuchennej. Zawiera 98% chlorku sodu, a resztę stanowią minerały takie jak potas, magnez i wapń, które nadają jej charakterystyczny kolor. Obecność tych minerałów wpływa także na lekko słodki posmak soli.

 

Sód zawarty w soli pomaga rozluźnić mięsnie, utrzymuje właściwe nawodnienie organizmu, zapobiega niskiemu ciśnieniu krwi, może zapobiegać ryzyku infekcji i zabijać szkodliwe bakterie. Jedno badanie na zwierzętach dowiodło także o jego możliwych właściwościach przeciwdepresyjnych. 

Zaletą różowej soli himalajskiej jest to, że jest ona mniej przetworzona od soli kuchennej, która zawiera często sztucznie dodane substancje, na przykład glinkokrzemian sodu lub węglan magnezu, które zapobiegają jej zlepianiu.

 

Warto jednak pamiętać, że choć sód jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to zbyt duża jego ilość może mieć także negatywne skutki dla zdrowia. Osoby z zaburzeniami czynności nerek, serca i układu krążenia lub wątroby powinny kontrolować spożycie sodu i ograniczyć stosowanie w kuchni wszystkich soli, także himalajskiej.

 

Obecnie nie ma dowodów naukowych świadczących o tym, że sól himalajska ma większe właściwości zdrowotne od soli kuchennej. Jej zawartość minerałów jest zbyt mała, aby stanowić jakąkolwiek różnicę, a spożywanie zbyt dużych ilości soli jest nadal niezdrowe. Jednak zaletą soli himalajskiej jest z pewnością brak sztucznie dodanych substancji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj