Rozpoczęły się badania nad lekami przeciwnowotworowymi na bazie grzybów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Współpraca między Oxford University a firmą biofarmaceutyczną NuCana ujawniła, że lek chemioterapeutyczny NUC-7738, opracowany na bazie chińskiego grzyba himalajskiego Cordyceps, jest czterdzieści razy skuteczniejszy w niszczeniu komórek nowotworowych niż jego odpowiednik.

 

Grzyb Cordyceps jest używany od wieków w tradycyjnej medycynie chińskiej do leczenia raka i innych chorób zapalnych. Jednak składniki kordycepsu szybko rozpadają się we krwi, co pozwala na dostarczenie do organizmu jedynie niewielkiej ilości substancji. NuCana postanowiła stosować kordyceps jako produkt leczniczy o ulepszonych właściwościach.

 

Korzystając z nowej technologii ProTide, eksperci firmy byli w stanie powiązać grupy chemiczne substancji Cordyceps z jej analogiem nukleozydowym Cordycepin. Umożliwi to dostarczenie leku do organizmu pacjenta bez rozpadu substancji. Jednocześnie nowy lek NUC-7738 jest o 40% skuteczniejszy niż sama kordycepina. Ma też mniejszą toksyczność dla organizmu.

 

Naukowcy prowadzą obecnie pierwsze próby kliniczne NUC-7738. Pierwsze wyniki wykazały, że organizm pacjenta dobrze reaguje na lek, a on sam skutecznie walczy z guzami nowotworowymi. Naukowcy będą nadal kontynuować badania.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj