Rozwiązując krzyżówki możemy „odmłodzić” mózg o 10 lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dobre wieści dla pasjonatów krzyżówek. Najnowsze badania dowodzą, że spędzanie wolnego czasu na rozwiązywaniu krzyżówek może przyczynić się do zachowania dobrej kondycji umysłowej w podeszłym wieku.

 

Według badaczy z Uniwersytetu w Exeter oraz Kings College w Londynie, rozwiązywanie jednej krzyżówki dziennie może odmłodzić mózg aż o 10 lat. Przebadano w tym celu 17 tysięcy osób powyżej 50 roku życia. Oceniano pracę mózgu uczestników i stwierdzono, że osoby regularnie rozwiązujące krzyżówki znacznie lepiej sprawowały się w wykonywaniu zadań wymagających uwagi, logicznego myślenia oraz pamięci.Wyniki badań zostały zaprezentowane w ramach międzynarodowej konferencji na temat choroby Alzheimera, która odbyła się w tym roku w Londynie. Naukowcy mają nadzieję, że ich praca pomoże w zidentyfikowaniu łatwych ćwiczeń, które mogą być włączone do codziennego życia, aby pomóc ludziom utrzymywać dobrą kondycję funkcji poznawczych.

„Utrzymywanie umysłu w aktywności może pomóc w zmniejszeniu spadku zdolności poznawczych wraz z wiekiem” – twierdzi dr Doug Brown, dyrektor Alzheimer’s Society – „Istnieje wyraźny związek pomiędzy regularnym rozwiązywaniem krzyżówek a poprawą pamięci oraz myślenia”.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj