Rzodkiewka- jej korzystny wpływ na zdrowie może zaskoczyć

Kategorie: 

Źródło: Internet

Rzodkiewka jest warzywem korzeniowym. Wszystkie części tej rośliny są jadalne, zarówno po uprzednim ugotowaniu jak również na surowo. Jako warzywo korzeniowe, rzodkiewka pochłania substancje odżywcze prosto z gleby, w której jest hodowana. Dlatego też najzdrowszym rozwiązaniem jest kupno tego warzywa z ekologicznych upraw.

 

Rzodkiewki są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, od dużych do małych, podłużnych do okrągłych, w kolorach białym, czarnym, różowym, czerwonym, żółtym, zielonym i fioletowym. Wszystkie są doskonałym źródłem witaminy C oraz wielu innych składników odżywczych.

 

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania rzodkiewki są naprawdę imponujące. To warzywo wpływa korzystnie na wątrobę, żołądek, nerki i pęcherz moczowy, płuca, układ sercowo-naczyniowy i układ odpornościowy, oczyszcza krew, doprowadza do detoksykacji organizmu a ponadto ma właściwości przeciw zastoinowe. Rzodkiewki są pomocne m. in. w leczeniu i zapobieganiu raka, żółtaczki, zaparć, infekcji dróg moczowych i nerek oraz dolegliwości skórnych.

 

Do celów leczniczych rzodkiewki można spożywać w całości, w formie soku lub koncentratu a także w suplementach leczniczych różnych chorób i dolegliwości. Wykorzystywany jest także olej z nasion tego warzywa. Jak podają doniesienia prasowe, witamina C, kwas foliowy, antocyjany oraz zdolność rzodkiewki do detoksykacji organizmu są odpowiedzialne za opinię o jej właściwościach leczniczych wobec raka, szczególnie okrężnicy, nerek, jelit, żołądka i raka jamy ustnej.

 

Odkryto również, że izotiocyjaniany znalezione w rzodkiewce mogą mieć znaczący wpływ na szlaki genetyczne komórek nowotworowych. Zmieniają je one tak bardzo, że mogą powodować apoptozę, śmierć komórek, eliminując w ten sposób możliwość namnażania komórek rakowych. Soku rzodkiewki warto użyć także w leczeniu ukąszeń owadów. Pomoże on także poradzić sobie z uciążliwym świądem.

 

 

Źródła:

http://www.organiclifestylemagazine.com

http://www.organiclifestylemagazine.com

http://www.organiclifestylemagazine.com/issue/11-80-raw-food-diet/

http://www.naturalnews.com/031944_radishes_health_benefits.html

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Takitam

Wszystkie rośliny - nie tylko

Wszystkie rośliny - nie tylko rzodkiewka wchłaniają to wszystko czym się je potraktuje. Rośliny nie mają układów wydalniczych. Wszystkie herbi i pestycydy oraz chemia z nawozów zostaje w roślinach na zawsze i my to wszystko "na bank wchłoniemy". Trudno też mówić o czystości upraw ekologicznych, skażenie całego otoczenia jest tak duże że uprawa ekologiczna jest praktycznie utopią.

0
0
Portret użytkownika Wołchw1

Czytałem że sok z rzodkiewki

Czytałem że sok z rzodkiewki jest skutecznym środkiem na kamienie nerkowe. Wyciskany w sokowirówce i pity codziennie wypłukuje je skutecznie. Informacja pochodzi ze znanej książki.

0
0

Skomentuj