Sarkopenia – przyczyny, objawy i leczenie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Sarkopenia objawia się utratą masy mięśniowej, spowodowaną naturalnym procesem starzenia. Zmniejszenie mięśni prowadzi do utraty sił, w rezultacie mogąc zaburzać równowagę oraz chód. Zespół objawów dotyczących mięśni szkieletowych może mieć wpływ na wykonywanie codziennych czynności, utrudniając wchodzenie po schodach oraz podnoszenie przedmiotów.

 

Według badań masa mięśniowa u ludzi zaczyna spadać po osiągnięciu czterdziestego roku życia. Utrata tkanki mięśniowej postępuje jeszcze szybciej w wieku 60-70 lat. Osoba może w ten sposób stracić w ciągu 10 lat od 3 do 8% masy mięśniowej.

 

Wraz z wiekiem zdolność organizmu do biosyntezy białek maleje i jest to bezpośrednią przyczyną zmniejszania się komórek mięśniowych. Zmiany hormonalne związane z wiekiem mogą także prowadzić do zmniejszenia masy mięśniowej.

 

Do rozwoju sarkopenii znacznie przyczynia się niewielka aktywność fizyczna, a także złe nawyki żywieniowe. Jedzenie dużych ilości produktów zakwaszających organizm, takich jak zboża i przetworzona żywność, z jednoczesnym deficytem warzyw i owoców w diecie, może mieć negatywny wpływ na masę mięśniową.

Obecnie nie ma skutecznych leków na tę przypadłość. Naukowcy badają stosowanie terapii hormonalnej w celu zwiększenia masy mięśniowej. Zamiast stosowania leków, leczenie sarkopenii opiera się na zmianach w stylu życia, aby zapobiec nadmiernej utracie mięśni. 

 

Osoby starsze powinny ćwiczyć mięśnie przynajmniej 2 razy w tygodniu, trenując wszystkie główne grupy mięśni, w tym nogi, ramiona, klatkę piersiową, plecy oraz brzuch. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wskazana jest ich konsultacja z lekarzem.

 

Niezbędne do leczenia sarkopenii jest także właściwe odżywianie. Białko jest tutaj kluczowym składnikiem odżywczym. Wskazane jest spożywanie 1-1,2 grama białka na kilogram masy ciała w ciągu każdego dnia. Najlepsze źródła białka to takie, które nie mają jednocześnie nadmiernej ilości sodu, tłuszczu oraz cholesterolu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj