SARS-CoV-2 może wywoływać chorobę Parkinsona
Image
Zespół neuronaukowców z Australii ostrzega, że w wyniku pandemii koronawirusa może nas czekać niezauważalna fala chorób neurodegeneracyjnych. Spekulują, że wirus SARS-CoV-2 może zwiększać ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. Naukowcy zauważają, że kiedyś wirus hiszpańskiej grypy po kilku latach doprowadził do prawie trzykrotnego wzrostu liczby przypadków choroby Parkinsona.
Choroba Parkinsona charakteryzuje się stopniową śmiercią neuronów dopaminowych w zwojach podstawy mózgu. Przyczyna tej choroby nie została jeszcze ustalona, ale większość badaczy zgadza się, że choroba jest wynikiem wielu czynników genetycznych i wpływów środowiskowych.
Naukowcy przedstawili „hipotezę podwójnego uderzenia”, aby wyjaśnić, jak pozornie niezwiązane ze sobą czynniki kumulują się i prowadzą do wystąpienia choroby Parkinsona. Sugerują, że początkowa infekcja wirusowa może powodować zapalenie neuronów, przygotowując mózg do nadmiernej reakcji na kolejne zdarzenie neurologiczne.
Może to być wszystko, od kolejnej infekcji wirusowej po narażenie na pestycydy lub naturalne starzenie się. Drugi wstrząs powoduje nieprawidłową odpowiedź neuronalną, po której następuje neurodegeneracja. Ostatecznie jest ona przyczyną choroby Parkinsona.
Naukowcy z Flory Institute zwrócili uwagę na rosnącą liczbę artykułów wskazujących, że SARS-CoV-2 jest wirusem neurotropowym, to znaczy ma zdolność atakowania tkanki mózgowej. Oznacza to, że może działać jako pierwszy impuls, zwiększając ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona.
Ponadto naukowcy przytaczają dane dotyczące hiszpańskiej grypy z 1918 r. jako dowód na hipotezę podwójnego wpływu. Następnie, pięć lat po zakończeniu pandemii, liczba zarejestrowanych przypadków choroby Parkinsona prawie się potroiła.
I chociaż jest zbyt wcześnie, aby oszacować wielkość wzrostu prawdopodobieństwa wybuchu tej choroby neurodegeneracyjnej i nie ma dowodów na to, że SASR-CoV-2 może bezpośrednio powodować chorobę Parkinsona, naukowcy wyrażają zaniepokojenie, że liczba przypadków może znacznie wzrosnąć w nadchodzących latach. To już najszybciej rozwijająca się choroba neurologiczna. W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba pacjentów wzrosła z trzech do sześciu milionów.
- Dodaj komentarz
- 279 widoków