SARS-CoV-2 może zakłócić barierę krew - mózg w mózgu

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Nadal nie ma podstawowych dowodów na bezpośrednią infekcję mózgu koronawirusem, ale istnieje wiele oznak, które na to wskazują. Najnowsze badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pokazuje, że SARS-CoV-2 może zakłócać barierę krew - mózg, czyli główną barierę ochronną mózgu.

Ostatnie miesiące pandemii pokazały, że od 30 do 80% pacjentów doświadcza różnych powikłań neurologicznych od zawrotów głowy i halucynacji po udar, dlatego naukowcy uważają, że SARS-CoV-2 wpływa na komórki ośrodkowego układu nerwowego. Nowe dane naukowców z Temple University pokazują, że SARS-CoV-2 wywołuje stan zapalny w komórkach śródbłonka, które tworzą barierę krew - mózg.

 

To pierwsza praca pokazująca prawdopodobieństwo takich zdarzeń, które mogą zniszczyć barierę ochronną mózgu, potencjalnie prowadząc do śmierci neuronów.

 

Po pierwsze, naukowcy ustalili, że receptor ACE2, który jest uważany za główne narzędzie wnikania SARS-CoV-2 do komórek, jest również obecny w układzie naczyniowym mózgu. Okazało się, że u osób z nadciśnieniem i otępieniem ekspresja ACE2 była znacznie wyższa niż u osób zdrowych. Co może tłumaczyć cięższy przebieg ich choroby i wysoką śmiertelność.

 

Następnie naukowcy przeprowadzili eksperymenty z hodowlą komórkową, wstrzykując spiczaste białka SARS-CoV-2 do komórek tworzących barierę śródbłonkową. Różne fragmenty białek prowadziły albo do obniżenia funkcji bariery ochronnej, albo do jej bezpośredniego uszkodzenia. Warto zauważyć, że nie wszystkie fragmenty białek wiążą się z ACE2, co oznacza możliwość przerwania integralności bariery krew - mózg nawet bez „głównego receptora”.

„Nasze wyniki potwierdzają hipotezę, że SARS-CoV-2 lub jego kolce białkowe krążące we krwi mogą powodować zmiany w barierze krew - mózg w kluczowych obszarach mózgu” – powiedział Servio Ramirez, współautor badania. Dodał, że to wyjaśnia neurologiczne objawy związane z COVID-19.

Należy zauważyć, że nawet łagodne zapalenie układu nerwowego może być bardzo niebezpieczne dla mózgu. Najbardziej narażeni na takie ryzyko mogą być pacjenci z COVID-19, u których wystąpiły już powiązane patologie naczyniowe.

 

Tymczasem nie jest jeszcze jasne, czy wirus może przenikać do neuronów i komórek glejowych znajdujących się za barierą krew - mózg. Dalsze badania powinny to ustalić, aby ocenić ryzyko poważniejszych i długotrwałych powikłań COVID-19 w mózgu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj