Schizofrenia, choroba pamięci – doradzamy, jakie ćwiczenia mogą pomóc choremu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Schizofrenia jest chorobą, która powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie człowieka w jego wymiarze psychicznym. Choremu może pomoc trening funkcji poznawczych. Odpowiadamy, co to jest i jak wprowadzić go w życie.

 

Pamięć – jedna z podstawowych funkcji poznawczych

W popularnym ujęciu schizofrenię kojarzy się, a czasem utożsamia, z psychozą. Nie jest to podejście prawidłowe, ponieważ w niektórych typach schizofrenii (np. schizofrenia prosta) nie stwierdza się objawów wytwórczych. Najbardziej charakterystyczną cechą schizofrenii, opisywaną już przez Bleuera (twórcę terminu schizofrenia), są dysfunkcje poznawcze.

 

Co oznaczają terminy funkcje i dysfunkcje poznawcze? 

Najprostsza definicja funkcji poznawczych mówi, że są to te czynności psychiczne, które służą człowiekowi do uzyskania orientacji w otoczeniu, umożliwiają podejmowanie właściwych decyzji i działań, zdobywanie informacji, analizowanie sytuacji oraz formułowanie wniosków.

Uważa się, że zaburzenia poznawcze dotyczą 85% pacjentów chorych na schizofrenię, a ich występowanie skutkuje pogorszeniem funkcjonowania psychospołecznego oraz współpracy w terapii.

Zaburzenia uwagi mogą powodować problemy ze zrozumieniem poleceń, utrudniać prowadzenie rozmowy, czytanie książek, oglądanie filmów. Osoba chora może nie dostrzegać związków przyczynowo-skutkowych, np. nie rozumie, że konsekwencją zaprzestania przyjmowania leków może być nawrót objawów i hospitalizacja. Chorzy mają również problemy z przygotowaniem i realizacją planów. Może się to objawiać nie tylko brakiem możliwości przygotowania wyjazdu na wczasy, ale w skrajnych przypadkach uniemożliwia rozplanowanie harmonogramu dnia, czy zarządzanie budżetem domowym. 

 

Rola opiekunów chorego w rozpoznawaniu zaburzeń poznawczych

Pacjenci nie posiadają pełnej świadomości deficytów poznawczych, co może z kolei wpływać na gotowość do leczenia oraz udziału w innych formach terapii, takich jak rehabilitacja poznawcza. Brak krytycznej oceny własnego zachowania powoduje niemożność zaobserwowania objawów chorobowych. Dlatego w ich rozpoznaniu szczególną rolę odgrywają osoby bliskie pacjentowi, które znają chorego od dawna. Opiekunowie mogą dostrzec nawet niewielką zmianę w jego zachowaniu.

Nawroty schizofrenii – dowiedz się więcej w serwisie Zdrowie Psychiczne. 

Wiele doniesień naukowych sugeruje korzystny wpływ atypowych leków przeciwpsychotycznych na funkcje poznawcze. Szczególnie korzystne jest stosowanie leków w formie iniekcji długodziałających. Dzięki tej formie podania stężenie aktywnej substancji we krwi i układzie nerwowym utrzymuje się na względnie stałym poziomie, co stwarza przyjazne warunki dla regeneracji neuronów. Jednak farmakoterapia to nie wszystko. Pomocny może być trening funkcji poznawczych. Bardzo istotne jest, by motywować i wspierać chorych w inicjowaniu wysiłku umysłowego.

 

Czym jest trening funkcji poznawczych?

Celem treningu funkcji poznawczych jest wykształcenie zachowań usprawniających procesy poznawcze. Jak taki trening wygląda w praktyce? Oparty jest o bardzo proste, powtarzalne czynności. Wykorzystuje on powszechnie dostępne przedmioty i bez przeszkód może być wykonywany w warunkach domowych.

Przykłady ćwiczeń poprawiających funkcje poznawcze - kliknij i dowiedz się więcej.

 

Jak wspomagać funkcje poznawcze?

W ramach treningu chory może starać się wykonywać kilka czynności jednocześnie. Wszystko po to, by dostarczyć do mózgu różnego rodzaju bodźce. Można np. spacerować słuchając muzyki. Warto pamiętać, że ważne jest urozmaicanie pieszych wędrówek i wybieranie innych niż dotychczas tras spacerowych. Warto zmieniać co jakiś czas otoczenie oraz nawyki np. od czasu do czasu zrobić małe przemeblowanie w mieszkaniu.

Aktywnością, która może korzystnie wpłynąć na funkcje poznawcze chorego, jest granie w gry planszowe bądź komputerowe, a także układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku. Chory powinien wybierać takie aktywności, które lubi - w ten sposób połączy przyjemność z elementami terapii.

Jeżeli istnieje taka możliwość, chory może uczyć się języków obcych. Powtarzanie nowych słówek znakomicie wpływa na sprawność pamięciową.

Warto jak najczęściej wykonywać wszelkie działania manualne. Może to być różnego rodzaju aktywność artystyczna np. malarstwo, ale też czynności całkiem przyziemne i prozaiczne, jak lepienie pierogów czy przygotowywanie ciasteczek o różnych kształtach.

Bardzo ważne jest dbanie ciągłe kontakty z innymi ludźmi, bo spotkanie z drugim człowiekiem może być najlepszą inspiracją i bogatym źródłem nowych bodźców.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj