Schizofrenia może powodować cukrzycę typu 2

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie ze schizofrenią często umierają nawet 30 lat wcześniej od populacji ogólnej. Wiele z tych przedwczesnych śmierci to wynik zaburzeń fizycznych, jak zawał serca oraz udar mózgu, dla których cukrzyca jest głównym czynnikiem ryzyka.

 

Leki przeciwpsychotyczne wiążą się z ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, ale istnieją także inne czynniki, które czynią schizofreników szczególnie podatnymi na choroby, w tym zła dieta i brak aktywności fizycznej. Jednak najnowsze badania wykazały, że ryzyko rozwoju cukrzycy u osób ze schizofrenią jest na wysokim poziomie, nawet jeśli wykluczy się te czynniki.

Ludzie z długoterminową schizofrenią są aż trzy razy bardziej narażeni na wystąpienie cukrzycy. Związek między schizofrenią, a cukrzycą został po raz pierwszy odkryty już w XIX wieku. Było to na długo przed stosowaniem leków przeciwpsychotycznych, co może sugerować, że istnieje bezpośrednie powiązanie między dwiema chorobami.

Najnowsze badania wykazały, że w porównaniu do ludzi zdrowych, osoby ze schizofrenią miały wyższy poziom glukozy we krwi. U pacjentów wykazano także podwyższony poziom oporności na insulinę, która powoduje ruch glukozy z krwi do tkanek,

 

Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na obie choroby. Należy do nich między innymi przedwczesny poród oraz niska waga urodzeniowa, a także podwyższony poziom hormonu kortyzolu.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj