Selfie przyszłości będą w stanie mierzyć nam ciśnienie krwi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Smartfony przejmują coraz więcej funkcji, za które niegdyś odpowiadały osobne przedmioty. Być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli monitorować dzięki nim także nasz stan zdrowia. Naukowcy rozważają wykorzystanie przedniego aparatu w urządzeniu do nagrywania filmów, za pomocą których można będzie mierzyć ciśnienie krwi. Czy jest to w ogóle wykonalne?

Nadciśnienie stanowi główny czynnik chorób sercowo-naczyniowych. Są one bardzo niebezpieczne, często prowadzą do śmierci lub niepełnosprawności. Aby zapobiegać nadciśnieniu, niezbędne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi.

 

Tradycyjne ciśnieniomierze są używane już od 1896 roku. Nadmuchiwany mankiet, z którego stopniowo spuszczane jest powietrze, pozwala na wykonanie bezbolesnego pomiaru wartości ciśnienia. Dziś szczególnie popularne są ciśnieniomierze elektroniczne, które wykonują najdokładniejsze pomiary.

Zespół badawczy z Hangzhou Normal University w Chinach oraz Uniwersytetu Toronto w Kanadzie pracuje nad jeszcze łatwiejszym i wygodniejszym sposobem mierzenia ciśnienia krwi. Naukowcy chcą wykorzystać do tego tzw. „transdermalne obrazowanie optyczne” – czyli pomiar ciśnienia krwi u danej osoby na podstawie krótkiego nagrania wideo przedstawiającego jej twarz. Specjalne czujniki optyczne w smartfonie mają śledzić przepływ krwi pod skórą, analizując sposób, w jaki odbija się od niej światło.

 

Aby sprawdzić skuteczność innowacyjnej metody pomiaru ciśnienia krwi, naukowcy przetestowali ją na 1 328 pacjentach z Kanady oraz Chin. Eksperymenty odbywały się w cichym gabinecie badawczym, w którym uczestnicy zasiadali w wygodnej pozycji przed ekranem smartfonu, a następnie nagrywali krótkie, dwuminutowe filmiki z użyciem przedniej kamery. Dla potwierdzenia pomiaru wykonywanego przez smartfon stosowano również tradycyjne ciśnieniomierze.

 

Ustalono, że pomiar ciśnienia za pomocą selfie był w stanie zmierzyć skurczowe ciśnienie krwi z dokładnością 95%, a rozkurczowe ciśnienie krwi oraz tętno z dokładnością prawie 96%. Naukowcy zauważają przy tym, że taki poziom dokładności odpowiada międzynarodowym standardom dotyczącym tradycyjnych urządzeń wykorzystywanych do pomiarów. Docelowo technologia ma mierzyć ciśnienie w zaledwie 30 sekund.

 

Mimo tak optymistycznych wyników, badanie napotkało jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim wykonywano je w miejscu z dobrym oświetleniem i stałą, optymalną temperaturą. Ponadto uczestnicy byli zdrowi i każdy z nich miał ciśnienie w normie. Aplikacja była testowana tylko na jednym odcieniu skóry i nie wiadomo, jak sprawdziłaby się ona w przypadku bardzo ciemnej albo bardzo jasnej karnacji.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj