Ser jest zdrowy dla naszego serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

To z pewnością dobre wieści dla miłośników sera. Naukowcy zasugerowali ostatnio, że spożywanie około 40 g sera w ciągu każdego dnia może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób serca oraz udaru mózgu. Analiza 15 badań obserwacyjnych na temat spożycia sera wykazała, że niewielka ilość sera w naszej diecie ma korzystny wpływ na stan zdrowia naszych serc.

 

Badania przeprowadzone przez dr Li-Qiang Qin’a, który pracuje w Departamencie Żywienia i Higieny Żywności na University’s School of Public Health w Chinach dowiodły, że sery zawierają pewne składniki odżywcze, które są wyjątkowo korzystne dla naszego zdrowia – wapń, cynk, a także witaminę A i witaminę B12.

 

Do tej pory uważano, że sery ze względu na swoją wysoką zawartość tłuszczów nasyconych mogą zwiększać u konsumentów poziom cholesterolu oraz powodować wyższe ryzyko chorób serca oraz udaru mózgu. Nowe badania dowiodły jednak, że ten popularny produkt mleczarski może działać na nasz organizm wręcz odwrotnie. 

Zaskakujące wyniki uzyskano z metaanalizy 15 badań, w których przez 10 lat obserwowano wpływ spożycia sera na stan zdrowia ludzi. Analiza wykazała, że osoby, które regularnie konsumowały ser, były aż o 18% rzadziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych, a także o 10% rzadziej doświadczały udaru, w porównaniu z osobami, które jadły bardzo mało sera lub nie jadły go wcale.

 

Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na umiarkowaną porcję codziennego spożycia sera – około 40 g. Dodatkowo wyniki powstały na podstawie obserwacji, więc nie są w stanie udowodnić bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego. Póki co możemy jeść ser z nieco lżejszym sumieniem i czekać na dalsze prace badawcze na ten temat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj