Siedzący tryb pracy prowadzi do depresji

Kategorie: 

www.sxc.hu

Naukowcy nie raz już udowadniali, że istnieje ścisły związek pomiędzy siedzącym trybem życia, a poważnymi problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca typu 2, czy choroby serca. Jednak - jak podaje Psych Central - ludzie, którzy siedzą przez dłuższy czas w ciągu dnia narażeni są również na znaczne ryzyko rozwoju problemów natury psychicznej. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Tasmania udział wzięło 3367 urzędników państwowych.


Naukowcy badali, zy w ciągu ostatnich czterech tygodni uczestnicy badania doświadczali objawów lęku i depresji. Pytano ich także o poziom aktywności fizycznej i poziom satysfakcji z pracy oraz o sposób spędzania wolnego czasu. Okazało się, że u osób siedzących w pracy dłużej niż 6 godzin dziennie poziom odczuwanego lęku i stresu był znacznie wyższy w porównaniu do tych, którzy siedzieli około trzech godzin dziennie.

 

Przeciętnie panowie siedzieli podczas pracy prawie 5 godzin dziennie, a panie - około 4 godzin dziennie. Związek pomiędzy siedzącym trybem życia a psychologicznym stresem psychologicznym najwyraźniejszy był u kobiet. Co ciekawe, wizyta na siłowni po pracy nie poprawiała sytuacji. Nawet jeśli siedzący cały dzień urzędnik resztę dnia spędzał aktywnie, jego poziom odczuwanego lęku i depresji był nadal wyższy w porównaniu do osób, które siedziały mniej niż 3 godziny w pracy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Sylwia Kotowska

A ja się zastanawiałam

A ja się zastanawiałam dlaczego moje zdrowie psychiczne podupadło ostatnimi czasy... W biurze pracuję od 2006 roku, średnio wychodzi więcej niż 8 godzin dziennie. Nie tylko ucierpiał mój kręgosłup, ale życie pozabiurowe już mnie tak nie cieszy... Miałam sposób na chwilową ucieczkę od problemów - była to joga, chwila medytacji. Ale niestety...trzeba było zostawać na nadgodzinach i na jogę już nie było czasu Sad

0
0

Skomentuj